Agenci łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Wielkopolsce i na Mazowszu kolejne dwie osoby, powiązane ze zorganizowaną grupą przestępczą wyłudzającą podatek VAT przy obrocie paliwami. Grupa działała na terenie Polski w latach 2014-2016. Łącznie w śledztwie zarzuty usłyszało już ponad 190 osób.

W wyniku prowadzonego śledztwa CBA ustaliło, iż zatrzymana kobieta pełniła rolę tzw. "księgowej mafii". Miała ona prowadzić księgowość podmiotów, występujących w łańcuchach dostaw paliwa z zagranicy do Polski na polecenie szefów grupy przestępczej. Jej działalność polegała również na podrabianiu deklaracji podatkowych w imieniu tzw. słupów, pełniących funkcje kierownicze w spółkach zwanych "znikającymi podatnikami".

Zatrzymany mężczyzna pomógł zaś organizatorom przestępstwa w znalezieniu osoby formalnie występującej w podmiocie - znikającym podatniku, który występował w jednym z łańcuchów dostaw paliwa do Polski.

Oboje zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT w obrocie paliwami w kwocie nie mniejszej niż 109 mln zł - poinformowało CBA.