Anna i Bronisław Komorowscy wzięli udział w niedzielę w tradycyjnych Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Prezydent podczas swojego przemówienia zwrócił uwagę, że prawie wszyscy w Polsce są pochodzenia wiejskiego, ale mało kto wie o tym, że coraz więcej Polaków mieszka na wsi, bo w skali kraju - jak mówił Komorowski - jest to obecnie aż ponad 40 proc. społeczeństwa.

- 40 proc. Polaków chce mieszkać na wsi, to znaczy wybiera świadomie to miejsce, gdzie się dobrze żyje, tylko 12 proc. Polaków żyje z zajęć typowo rolniczych. Między tymi 12 procentami a 42 czy 43 mieści się tajemnica o współczesnej wsi polskiej - że można nowocześnie gospodarzyć, że można żyć dobrze z zajęć typowo rolniczych, ale można także żyć dobrze, ciekawie, pożytecznie mając inne zajęcia, nie typowo rolnicze, a funkcjonując na wsi polskiej - zaznaczył Komorowski.

Mówiąc o źródle sukcesów wsi polskiej w ostatnim czasie - w ocenie prezydenta - warto powiedzieć o członkostwie Polski w UE. Komorowski podkreślił, że "średnio na 1 ha rolnicy uzyskali 8 tys. zł dodatkowo z tytułu różnego rodzaju funduszy europejskich". - To widać po wsi polskiej, to widać także tu, w Spale, gdzie możemy cieszyć się tym owocem, który jest sprawdzianem poziomu polskiej wsi - oświadczył.

Jak podkreślił, dzisiaj nie jest wielką sztuką wyprodukować dużo żywności, ale jest wielką sztuką produkować taką żywność, którą "da się sprzedać".

Prezydent podziękował wszystkim polskim rolnikom, którzy - jak zaznaczył - mają swój poważny udział w tym, że więcej sprzedajemy polskiej żywności na innych rynkach niż kupujemy "cudzej żywności" u nas w Polsce. Zdaniem prezydenta, wspólnym wysiłkiem polska wieś staje się coraz bardziej konkurencyjna, co nie oznacza - jak podkreślił - że na polskiej wsi nie ma bolesnych zjawisk.

Podczas Ceremoniału Dożynkowego na stadionie COS w Spale delegacje rolników wręczyły prezydentowi i jego małżonce wieńce dożynkowe, a zespół ludowy zatańczył wokół pary prezydenckiej.

Starostowie dożynek - Anna Lesień i Sławomir Gołubowicz - przekazali także parze prezydenckiej tradycyjny bochen chleba. - Zrobię wszystko, żeby ten chleb był dzielony sprawiedliwie - powiedział prezydent.

Podczas Dożynek zaprezentowano wieńce dożynkowe z niemal wszystkich regionów Polski; nie zabrakło też występów kapel i zespołów ludowych. Oprócz pary prezydenckiej w uroczystościach wzięli udział także m.in. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, przedstawiciele organizacji rolniczych oraz władz samorządowych z całej Polski.

Wizytę w Spale prezydent rozpoczął od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową Prezydenta Ignacego Mościckiego, z którego inicjatywy w okresie II RP organizowano Dożynki Prezydenckie w Spale. Para prezydencka spotkała się też z przedstawicielami stowarzyszenia miłośników tej miejscowości i przespacerowała się przez Aleję Twórców Ludowych, gdzie swoje wyroby wystawali artyści z kilkunastu województw.

Później para prezydencka wzięła udział we mszy św. w Kaplicy Polowej AK przy Kościele Prezydentów RP, której przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Mszę poprzedziła uroczystość wręczenia przez prezydenta Bronisława Komorowskiego insygniów Orderu Orła Białego rodzinie byłego premiera, działacza ruchu ludowego Wincentego Witosa.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 dożynki w Spale miały charakter regionalny. W 2009 roku powrócił do nich Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest czwartym prezydentem, który przyjechał do Spały.