Ta nietypowa interwencja miała miejsce w Antoniewie Górnym w gminie Wągrowiec (woj. wielkopolskie), a relacjonują ją strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu, do której zadzwonił bezradny gospodarz.

Do akcji ratowniczej skierowano dwa zastępy strażackie z KP PSP Wągrowiec i OSP Skoki. Gdy strażacy dotarli na miejsce, koń znajdował się wewnątrz murowanego zbiornika, który na szczęście był tylko w części napełniony. Otwór zbiornika był jednak zbyt mały, aby zwierzę dało się bez uszczerbku na zdrowiu wydobyć z powrotem na powierzchnię.

„Na miejsce został wezwany weterynarz, który podał zwierzęciu środki uspokajające na czas prowadzonych działań. Strażacy przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego oraz przecinarki do betonu wykonali otwór w stropie szamba, który umożliwił dotarcie do konia. W kolejnej fazie akcji wykorzystano trójnóg ratowniczy, pasy i węży dzięki którym wydobyto zwierzę na powierzchnię.” – czytamy w relacji komendy powiatowej.

Koń cały i zdrowy został przekazany właścicielowi, który korzystając ze wskazówek weterynarza zaopiekował się zwierzęciem. Nie wiadomo w jakich okolicznościach koń wpadł do szamba.