Konferencja rocznicowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność" w Poznaniu odbyła się pod hasłem "30 lat walki o wolną, sprawiedliwą i solidarną". Wcześniej jej uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56.

Jak powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" RI Jerzy Chróścikowski, związek cały czas musi walczyć o godną przyszłość następnych pokoleń.

"Zmienia się bardzo mocno wieś polska, zmienia się sytuacja geopolityczna, w związku z tym stają przed nami nowe zadania. Wtedy mówiliśmy, że chcemy być wolną Polską. Dziś jesteśmy w UE i chcemy być w niej równymi partnerami, więc teraz jest walka o przyszłość naszych polskich rodzin" - powiedział.

Jak zaznaczył, polska wieś także teraz boryka sie z istotnymi problemami, dlatego też działalność "Solidarności" musi być coraz intensywniejsza.

"Mamy kryzys w rolnictwie, mamy nieopłacalność, a nawet likwidację części produkcji. Zamiast być, jak kiedyś, eksporterem, staliśmy się importerem cukru czy trzody. Zwracamy się do rządu, także w formie protestów, aby podjął stosowne działania" - stwierdził.

Zjazd Zjednoczeniowy odbył się w dniach 8-9 marca 1981 w Poznaniu. W wyniku zjednoczenia NSZZR Solidarność Wiejska, NSZZR Solidarność Chłopska i Niezależnego Związku Producentów Rolnych powstał ogólnopolski związek, który przyjął nazwę NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

"Te wszystkie związki udało się pogodzić duchem walki. Związek zawodowy był wówczas pewną formą organizacyjną, ale było to przeciwstawienie się systemowi komunistycznemu, który zniewalał rolników i traktował ich jako obywateli trzeciej kategorii" - powiedział w niedzielę PAP Wieńczysław Nowacki, sygnatariusz porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i uczestnik zjazdu.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność" to jeden z najstarszych związków rolniczych w Polsce.

Powołanie i zarejestrowanie związku było możliwe dzięki podpisanym w nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w Rzeszowie oraz w Ustrzykach Dolnych porozumieniom między rolnikami a władzami PRL. Oba dokumenty, które przeszły do historii pod nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Strajkujący wywalczyli wówczas m.in. gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym, zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi. Ostatecznie NSZZ "Solidarność" RI zarejestrowano 12 maja 1981 r. W strukturach NSZZ "Solidarność" RI działa obecnie kilkadziesiąt tysięcy osób.