- Do końca lutego komisja konkursowa spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoni 16 finalistów. Ich zdjęcia i opisy zostaną umieszczone na stronie www.swietodrzewa.pl. Laureata plebiscytu wyłonią internauci podczas czerwcowego głosowania - powiedziała koordynatorka konkursu Jolanta Migdał z Klubu Gaja. Dodała, że "zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2019".

Wśród zgłoszonych drzew tradycyjnie najwięcej jest dębów. - Dąb to bardzo ważne drzewo dla Polaków. Często sadzone jest dla upamiętnienia ważnych wydarzeń - tłumaczyła Migdał. Na konkurs napłynęły także kandydatury lip, drzew owocowych i topól. Zgłoszenia dotarły z wszystkich rejonów Polski.

W mijającym roku rozstrzygnięta została siódma edycja konkursu. Najwięcej głosów zgromadziła 220-letnia topola, która rośnie na Helu. W lutym będzie się ubiegała o tytuł Europejskiego Drzewa Roku, który w obecnym roku wygrał dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu.

Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek powiedział, że konkurs jest częścią projektu Święto Drzewa, który promuje postawy poszanowania przyrody i jej ochronę. - Pokazuje też przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie - dodał.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.