Celem konkursu „Innowacyjny Produkt Rolniczy 2018” jest wyróżnienie pomysłów i działań, które przyczyniają się do poprawy warunków gospodarowania i funkcjonowania właścicieli oraz osób zarządzających gospodarstwami rolnymi. Wyróżnienia „Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2018” honorują firmy z branży ogrodniczej i sadowniczej, których produkty odznaczają się innowacyjnością. W każdej kategorii poza nagrodą jury przyznane zostały nagrody internautów – użytkowników ocenianych rozwiązań.

– Już po raz czwarty wręczamy nagrody za „Innowacyjny produkt rolniczy”. Wyróżnienia trafiają do firm, które pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla rolnictwa. Cieszę się szczególnie, że są wśród nich również firmy polskie – powiedział Wojciech Denisiuk, redaktor naczelny magazynu Farmer i portalu farmer.pl. – Jestem przekonany, że innowacyjne rozwiązania pozwalają zmieniać się na lepsze nie tylko rolnictwu, ale też są bodźcem do rozwoju firm produkujących dla rolnictwa. Dużo wskazuje na to, że w przyszłości to właśnie nowoczesność i innowacyjność pozwolą zachować konkurencyjność polskiemu i europejskiemu rolnictwu. Nagrody, które dziś wręczamy są również za to, że potrafią Państwo dostrzegać problemy, z którymi rolnicy zmagają się w codziennej pracy i pomagacie je rozwiązać – dodał.

Nagrody „Innowacyjny Produkt Rolniczy 2018” przyznane zostały w dziewięciu kategoriach:

1. Nawozy
nagroda jury oraz internautów:
Multisa firmy Elvita – za innowacyjność polegającą na współdziałaniu produktów o różnych sposobach oddziaływania na odżywienie roślin, z uwzględnieniem całościowego podejścia do nawożenia traw, ich wymagań pokarmowych i biologii rozwoju na każdym etapie wzrostu, zarówno w roku zasiewu, jak
i w kolejnych latach.

2. Środki ochrony roślin i materiał hodowlany
nagroda jury:
Pixxaro firmy Corteva Agriscience™, Agriculture Division of DowDuPont – herbicyd Pixxaro to
2-składnikowy herbicyd nalistny do wiosennego odchwaszczania zbóż jarych i ozimych. Zawiera ARYLEX ACTIVE najnowszą substancję biologicznie czynną z grupy związków ARYLO PIKOLINOWYCH. Preparat charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem i wysoką skuteczność nawet przy zastosowaniu w temperaturze 2ᵒC.

nagroda internautów:
Elatus ERA firmy Syngenta Polska – fungicyd zawierający dwie substancje czynne protiokonazol z grupy triazoli oraz nową na rynku substancję aktywną SOLATENOL z grupy SDHI, którą charakteryzuje szybkie wchłanianie w tkanki liści, a następnie powolne przemieszczanie. Zapewnia to długotrwałą ochronę blaszek liściowych, nowych przyrostów i kłosów przed chorobami grzybowymi. Środek jest zarejestrowany do ochrony zbóż ozimych jak i jarych.

3. nasiennictwo
nagroda jury:
odmiana pszenicy ozimej Moschus firmy Agrii Polska – odznacza się wysoką plennością, dobrą zimotrwałością i zdrowotnością, a mąka doskonałymi parametrami wypiekowymi odnośnie zawartości białka, liczby opadania oraz wskaźnika sedymentacji. Moschus zarejestrowany jest w Niemczech
i zakwalifikowany do grupy odmian elitarnych. W trakcie 2 letnich badań rejestrowych w COBORU potwierdza swoją wyjątkowo wysoką jakość ziarna.

nagroda internautów:
odmiana rzepaku ARCHITECT firmy Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce – za doskonałą a jednocześnie powtarzalną w latach plenność, dobrą zimotrwałość
i wysoką odporność na choroby, w tym żółtaczkę rzepy.

4. pasze i dodatki paszowe
nagroda jury:
Biotix firmy Biopoint M. Jankowski M. Niewiadomska sp. Jawna – w dobie rosnącej presji na ograniczenie farmakoterapii w produkcji zwierzęcej ten produkt okazuje się niezwykle pomocny. Uznanie zdobywa jego technologia wytwarzania, stabilność i koncentracja zastosowanej substancji czynnej – allicyny.

nagroda internautów:
Protina Fat 34-19 białkowo-energetyczny komponent paszowy firmy Agrolok - przeznaczony dla wszystkich grup zwierząt z rekordowym poziomem strawności białka, wynoszącym 95 proc. Powstaje z pełnego ziarna soi poddanego kilkuetapowemu procesowi obróbki, bez udziału chemii.

5. budynki inwentarskie i ich wyposażenie
nagroda jury:
Stacja selekcyjno-ważąca dla tuczników firmy Wesstron – to rozwiązanie ułatwiające automatyczne dostosowanie wartości pokarmowej mieszanki pełnoporcjowej do potrzeb określonej grupy produkcyjnej tuczników. Tzw. „spersonalizowane” żywienie gwarantuje konkretne oszczędności zarówno czasu jak i pieniędzy w całym cyklu produkcyjnym.

nagroda internautów:
Brama bioasekuracyjna firmy: UNIDOZ, która zapewnia dezynfekcję pojazdu z każdej strony czyli: boki, góra, przód, tył i podwozie auta. Jest to nieoceniony element zabezpieczenia gospodarstwa przed chorobami zakaźnymi zwierząt.

6. ciągniki rolnicze
nagroda jury:
Case IH Maxxum Multicontroller z przekładnią Active Drive 8 firmy Case IH, która oferuje funkcję automatycznej zmiany 8 biegów w każdym z trzech zakresów z możliwością dokładnego ustalenia parametrów jej pracy dopasowując jej działania do konkretnych zadań. Przekładnia oferuje najwyższą efektywność przeniesienia napędu i ekonomiczną eksploatację ciągnika.

nagroda internautów:
John Deere serii 5R firmy John Deere Polska – za dużą uniwersalność zastosowania dzięki szerokiemu spektrum możliwości wyposażenia, nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i ponadprzeciętny komfort – cechy inspirowane maszynami premium z wyższych segmentów mocy.

7. pozostałe maszyny rolnicze (kombajny, pługi, siewniki itp.)
nagroda jury:
System IntelliSense w kombajnach CR Revelation firmy New Holland Agriculture (CNH Industrial Polska) - za układ IntelliSense dostępny w kombajnach New Holland CR Revelation, który automatycznie dokonuje niezbędnych zmian ustawień na podstawie danych z ponad 20 czujników
i ustalonej przez operatora strategii zbioru ziarna. Korzyści wynikające z zastosowania systemu to m.in. zmniejszone zużycie paliwa, większy komfort pracy i możliwość jej prowadzenia przez mniej doświadczonych operatorów, lepsza jakość słomy i wyższa wydajność.

nagroda internautów:
Agregat uprawowo-siewny Tygrys firmy SMELA Maszyny rolnicze – Istotą innowacji jest możliwość uprawy i siewu zarówno zbóż jak i roślin wysiewnych punktowo w jednym przejeździe, również bezpośrednio w mulcz wraz z podsiewem nawozu na głębokość do 35 cm. Dzięki połączeniu zalet redlicy stopkowej oraz talerzowej możliwy jest wysiew nasion na glebach mozaikowatych.

8. programy i urządzenia wspomagające prowadzenie gospodarstwa rolnego:
nagroda jury:
TMR Manager – system do zarządzania i kontroli żywienia na fermie bydła firmy Agro Innovations Center Paulina Taraska to kompletne rozwiązanie składające się z oprogramowania do bilansowania dawek pokarmowych i zsynchronizowanego z nim sterownika wozu paszowego. Po zapisaniu ułożonych dawek, wysyłane są one bezprzewodowo do sterownika. Automatyczna wymiana danych powoduje, że hodowca nie musi się martwić o sporządzanie raportów i żmudne wyliczenia.

nagroda internautów:
Mapy zachwaszczenia – Agrinavia WeedMaps program wspierający zarządzanie firmy AGRINAVIA Polska. Po zeskanowaniu pola kamerą WeedCam umieszczoną na ciągniku, aplikacja MyWeedMaps pozwala określić stopień zachwaszczenia pól, dzięki czemu można łatwiej podjąć decyzję np. o kolejności wykonania zabiegów chemicznych. Ponadto dzięki stworzonym mapom zachwaszczenia można ograniczyć ilość stosowanych herbicydów lub nawet zredukować ich dawkę do zera w miejscach na polu, gdzie chwasty nie występują.

9. finanse i ubezpieczenia – nagroda dla:
Concordia Produkcja Zwierzęca firmy Concordia Polska TUW – ubezpieczenie skierowane do sektora drobiarskiego. Pozwala zapobiec utracie płynności finansowej w wyniku wystąpienia m.in. chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu, a także przegrzania stada, zatrucia oraz przepięć czy awarii
w dostawie prądu. Odpowiedzialność Concordii zachodzi nawet wtedy, kiedy ubezpieczone stado jest całkowicie zdrowe, ale w jego sąsiedztwie wystąpiła jedna z chorób zakaźnych zwierząt, np. ptasia grypa i z powodu blokad nałożonych przez lekarzy weterynarii zwierzęta lub jaja nie mogą być sprzedane.

W jury konkursu „Innowacyjny Produkt Rolniczy 2018” znaleźli się: inż. Sebastian Dorociński, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, dr Marcin Gołębiewski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Witold Grzebisz, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, prof. Aleksander Lisowski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Roman Kierzek, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, prof. Marek Korbas, Instytut Ochrony Roślin, prof. Aleksander Lisowski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Marek Mrówczyński, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, dr hab. Tomasz Niemiec, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Sławomir Podlaski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także: Wojciech Denisiuk, redaktor naczelny miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl, Wojciech Konieczny, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl oraz dziennikarze miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl: Iwona Dyba i Karol Hołownia.

W ocenie produktów pod uwagę brano nowe techniki produkcji, pozwalające na bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów gospodarstwa i mniejsze zużycie środków produkcji, ochronę bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym oraz innowacje związane z zapewnieniem wyższego poziomu zdrowotności i dobrostanu zwierząt hodowlanych. Wśród laureatów znalazły się firmy polskie, które śledząc światowe trendy, proponują innowacyjne rozwiązania dopasowane jednocześnie do potrzeb polskich rolników, sadowników i ogrodników.

Podczas gali towarzyszącej konferencjom „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie” i „Sady i Ogrody” wręczono także nagrody „Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2018”.

Wyróżnienie specjalne podczas gali wręczenia nagród „Innowacyjny Produkt Rolniczy 2018” oraz „Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2018” otrzymał inż. Adam Paradowski za wieloletnią współpracę
z redakcją miesięcznika „Farmer” oraz bezcenny wkład merytoryczny w przekazanie czytelnikom wiedzy na temat odchwaszczania upraw rolniczych.