W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło ponad 36 000 dzieci z blisko 3 000 wiejskich szkół podstawowych. Jego celem jest promowanie bezpiecznych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego.

Edycja 2018 przebiegała pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, które ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania najczęściej występującym w gospodarstwach rolnych wypadkom – upadkom osób. Zadaniem uczestników było wykonanie prac plastycznych na ten temat.

Do etapu centralnego zakwalifikowano 96 prac plastycznych w kategoriach wiekowych: kl. 0-3 i kl. 4-7. Ostatecznie wyróżniono 51 prac, których twórcy wraz z rodzicami i nauczycielami przybyli na uroczystość wręczenia nagród w piątek 15 czerwca do warszawskiej Centralnej Bibliotece Rolniczej.

Laureatami w I grupie wiekowej (klasy 0-3) zostali:

I miejsce – Wojciech Tomczak, ZS w Klęce, woj. wielkopolskie;
II miejsce – Kamil Góra, SP im. Leona Hempla w Skorczycach, woj. lubelskie;
III miejsce – Natalia Rastawicka, SP im. Orła Białego w Jakubowie, woj. mazowieckie;

Laureatami w  II grupie wiekowej (klasy 4-7) zostali:

I miejsce – Karolina Pułaska, SP im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance, woj. mazowieckie;
II miejsce – Krzysztof Pochwatka, SP im. Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej w Leścach, woj. lubelskie;
III miejsce – Kamil Filla, SP w Dąbrowie, woj. opolskie.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości dzieci brały udział w warsztatach zorganizowanych przez firmę Bayer, która dla zwycięzców ufundowała zestawy nagród związane z tegorocznym mundialem.

- Wysoko oceniamy wartość edukacyjną i prewencyjną Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci, dlatego od pięciu lat wspieramy tę inicjatywę. Cieszę się, że firma Bayer ma swój udział w promowaniu odpowiedzialnych postaw – mówiła Iwona Krych-Stec, szef Marketingu działu Crop Science, Bayer.