Jak poinformował Polsat News, do wybuchu epidemii koronawirusa doszło w zakładach mięsnych Tönnies w Rheda-Wiedenbrück w Nadrenii Północnej-Westfalii. To największa rzeźnia w Niemczech, w której pracuje 6000 ludzi. Cała załoga trafiła na kwarantannę.

Zakład stanął, gdy po wykonaniu u pracowników 983 testów , w 657 przypadkach wynik był pozytywny. Wyniki testów podano w środę wieczorem.

Dyrekcja firmy przyczyn masowych zakażeń upatruje w przyjęciu na powrót do pracy Polaków i Rumunów po 15 czerwca br. Wykonano u nich testy, lecz podejrzewa się, że część wykorzystała weekend na odwiedziny bliskich za granicą.

Ogromne ognisko epidemii w największym zakładzie stanowi olbrzymie zagrożenie epidemiczne dla całego regionu. Dlatego władze powiatu zdecydowały o zamknięciu szkół i przedszkoli.

Szefostwo firmy zapewnia, że w zakładzie wykorzystano wszelkie środki, by zapobiec epidemii. Innego zdania jest jednak 42-letni Robert Toennies, jeden ze współwłaścicieli firmy, który zarzuca zarządowi i radzie nadzorczej wywołanie zagrożenia dla przedsiębiorstwa i mieszkańców. W wydanym oświadczeniu wskazuje, że sam sprzeciwiał się zatrudnianiu pracowników zewnętrznych.