Zatrzymane osoby to biznesmen, prowadzący działalność w zakresie wytwarzania i dostaw paliwa bioenergetycznego, oraz kierowca dostarczający fałszywą biomasę. Obaj usłyszeli już w prokuraturze zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa bioenergetycznego do kotła zasilanego biomasą do Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin.

Według śledczych CBA i prokuratury w zamian za łapówki przyjmowano surowiec, który nie spełniał wymogów jakościowych i norm technicznych. Pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa potwierdzali, że ciężarówki są wypełnione odpowiednią technicznie biomasą, choć w rzeczywistości tak nie było.

Już wcześniej, na polecenie prokuratora funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Szczecinie, zatrzymali w tym wątku śledztwa 45 osób m.in. biznesmenów i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin, kierowców ciężarówek oraz przedstawicieli producentów biomasy. Ówczesny główny inżynier elektrowni został zatrzymany na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 50 tys. zł. W wyniku przeszukań w pomieszczeniach służbowych pracowników elektrowni zabezpieczono ponad 100 tys. zł.

Jak informuje rzecznik CBA Piotr Kaczorek, ustalenia śledczych wskazują, iż proceder mógł spowodować wielomilionowe straty na szkodę spółki Skarbu Państwa - Polskiej Grupy Energetycznej SA.