PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kosiniak-Kamysz: znieśmy sankcje gospodarcze wobec Rosji

Kosiniak-Kamysz: znieśmy sankcje gospodarcze wobec Rosji Fot. PTWP

- Sankcje polityczne wobec Rosji należy utrzymać, a sankcje gospodarcze należy znieść, bo one nie funkcjonują - powiedział w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Przekonywał, że wszyscy się dogadują ponad naszymi głowami z Rosją. - I my tylko mamy na to patrzeć? - pytał.



Kosiniak-Kamysz pytany w TVN 24 jak PSL chce zrealizować jeden ze swoich postulatów o otwarciu rynku wschodniego dla polskich produktów, w tym dla polskich jabłek, odparł, że "po pierwsze przez Unię Europejską". - Dzisiaj uważam, że sankcje polityczne (wobec Rosji) należy utrzymać, a sankcje gospodarcze należy znieść, (...) bo one nie funkcjonują - oświadczył.

Dopytywany, czy chce przymknąć oko na inwazję Rosji na Krym, lider ludowców, odparł, że nie. - Ale nie zgadzam się na balsamowanie brukselskich sumień wprowadzeniem embarga na papierze. Niemcy się dogadują z Rosją, węgiel ruski płynie do Polski. No i co to jest? Jakie to embargo? To nie działa, to oszustwo jakieś - podkreślił.

Odniósł się także do efektów dotychczasowych sankcji wobec Rosji. - Czy one zmieniły sytuację w Donbasie? Zmieniły sytuację na Krymie? Coś się przez te sankcje zmieniło? Lepiej się żyje ludziom w jakiejś części świata? - pytał. Na uwagę, że ważne jest etyczny wymiar tych sankcji, Kosiniak-Kamysz ocenił, że w tym zakresie "to są sankcje polityczne". Przekonywał, że sankcje gospodarcze nie działają.

- Wszyscy się dogadują ponad naszymi głowami z Rosją, i my tylko mamy na to patrzeć? - mówił lider PSL. Na uwagę, że nie jest tak, że wszyscy się dogadują z Rosją, i nie jest tak, że inne towary płyną do Rosji, a tylko polskie nie są tam wysyłane, lider ludowców zapytał: "A myśli pan, że nie płyną z Francji i Niemiec towary (do Rosji)?". Na uwagę, że teoretycznie nie powinny, prezes PSL przyznał, że "teoretycznie".

Rosyjska aneksja Krymu w marcu 2014 r. i podsycanie przez Kreml konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy spowodowały nałożenie przez państwa zachodnie szeregu sankcji dyplomatycznych, gospodarczych, finansowych i personalnych na Rosję i przedstawicieli jej władz. W czerwcu państwa członkowskie UE formalnie przedłużyły do 31 stycznia 2020 r. sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

  • adam 2019-10-11 15:16:30
    jaki mądry teraz ,,,a dlaczego tego nie zrobili jak byli u władzy ,z małymi przerwami od początku ? teraz wojciechowskiego też kalinowski chciał /utrącić/ sami nic nie zrobili ,innym przeszkadzają
  • maszka 2019-10-11 07:30:18
    polak bendzie umierał za ukrainca,chociaz ukrainiec bendzie pluł mu w twarz!!!!tyle w temacie!!!
  • Marcin Aleksander 2019-10-10 18:59:03
    W okresie 2014-2018 produkcja ogorkow i pomidorow wyrosla w Rosji prawie na 80%.Produkcja jabłek wzrosla o 70%.Produkcja serow przez piec lat zwiekszyla się o 150%.Samowystarczalnosc miesna Rosji w 2018-ym osiagnela poziom 92,8%.Rosja chce (i może)rozpychać się na swiatowym rynku zywnosci.W 2024-ym roku Rosjanie chcą wyeksportować zywnosc za 45 mld. dolarów.Zniesienie sankcji może tej intencji zaszkodzić.Tak zwane "importozamieszczenie" bardzo Rosjanom pomoglo. Marcin Aleksander
  • cz 2019-10-10 16:09:05
    Akurat w tym temacie ma facet rację. Podejrzewam jednak że zniesienie tych sankcji i tak nam nic nie da, Rosja ma układy z innymi państwami UE i one nie pozwolą wznowić kontaktów handlowych z Polską. Wolą kupić od nas za "psie pieniądze" i tam wyeksportować. Gdybyśmy sankcji nie wprowadzili to może byłoby "inne gadanie", ale trzeba było robić to co UE nakazuje. Taka nasza wolność i niezależność...
  • ali 2019-10-10 14:13:28
    od czasu protestów i zachowania sawickiego /frajerów/ nigdy więcej psl ,dodatkowo kalinowski dyskredytował wojciechowskiego ,rozumiem zawiści ,ale jest to szansa dla nas i należy to wykorzystać ,czy skutecznie ? zobaczymy ,ale takie postepowanie dyskredytuje psl
    • rozumek 2019-10-10 21:02:27
      Jesteś jakoś ograniczony umysłowo ? Tylko dlatego , że to PISowiec , to ma być traktowany jak święta krowa i robić tak jak mu Prezes każe ? No ogarnij się . Każdy (czy to Polak czy innej narodowości ) ma być kompetentny. Zauważ , idziesz do instytucji zarządzanej przez partię , to obchodzi cię czy tam siedzi biały czy czarny, czy żeby był pracowity i rozumny ( i rozpatrywał wnioski o czasie , a nie czekał do wyborów - na moment kiedy się dowie , która partia wygrała ) ?
      • Maniek 2019-10-11 09:10:16
        PSL już współrządził Polską, i co zrobił dla rolników? Ile było wtedy protestów na Pomorzu, żeby nie sprzedawać ziemi obcokrajowcom?... A Rosja raz brała żywność innym razem pod byle pretekstem żywność stała na granicy, to powodowało tylko destabilizację cen żywności.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.94.202.88