W ostatnich dniach media informują o braku cukru w sklepach; niektóre sieci, np. Biedronka, wprowadzają limit zakupu cukru przez klientów.

W czwartek Krajowa Grupa Spożywcza zapewniła podczas konferencji prasowej, że w pełni realizuje kontrakty na dostawy cukru do sieci handlowych. Spółka jest największym dostawcą cukru w Polsce, kontroluje 40 proc. tego rynku.

- Jako Krajowa Grupa Spożywcza nie odczuwamy żadnych, ani przejściowych, ani długofalowych trudności ze sprzedażą cukru. Wszystkie kontrakty, które zostały zawarte przez naszą grupę są realizowane zgodnie z planem. Również do tych sieci handlowych, które dzisiaj twierdzą, że mają duże braki cukru na półkach. Jeżeli są problemy z dostępnością cukru, to one wynikają tylko z problemów logistycznych tychże sieci i wewnętrznych problemów, na które my jako krajowa Grupa Spożywcza nie mamy wpływu - stwierdził prezes Krajowej Grupy Spożywczej Jan Wernicki.

- Cukier w Krajowej Grupie Spożywczej jest. Ten cukier mamy, dostarczamy go zgodnie z kontraktami, bez opóźnień czasowych i wszystkich, którzy chcieliby z nami rozmawiać, którzy mają przejściowe problemy, zapraszamy do nas na negocjacje handlowe - dodał.

Wyjaśnił, że 60 proc. rynku jest w rękach koncernów niemieckich, które są obecne w Polsce. - Jeżeli są tam problemy, to my możemy na nie odpowiedzieć - zaznaczył Jan Wernicki.

Tomasz Rega z zarządu Krajowej Grupy Spożywczej przypomniał sytuację, jaka miała miejsce dwa lata temu, kiedy wystąpiła pandemia koronowawirusa. - Niektóre media snuły historie o tym, że zabraknie cukru. To spowodowało, że nastąpiła panika w sklepach. Cukru w Krajowej Grupie Spożywczej wtedy nie zabrakło. Tak samo teraz stajemy na wysokości zadania - podkreślił Rega.

- W 100 proc. realizujemy całe nasze kontrakty również z tą siecią, o której ostatnio jest głośno, której zabrakło cukru. (...) To nie jest tak, że brak cukru w tej sieci wynika z naszej winy. My to, co mieliśmy zrobić, zrobiliśmy i w dalszym ciągu w kolejnych miesiącach będziemy robić - zapewnił Rega.

Według Wernickiego wspomniana sieć zmieniała ostatnio swoje centra logistyczne, a problemy mogą wynikać ze związanych z tym trudności transportowych, czy personalnych.

Zgodnie z informacjami podanymi na konferencji Krajowa Grupa Spożywcza produkuje 900 tys. ton cukru rocznie.

Krajowa Grupa Spożywcza podaje na swoich stronach internetowych, że jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Grupy Spożywczej stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.