PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Krowy z Deszczna znów bezdomne. Czy trafią na rzeź?

Krowy z Deszczna znów bezdomne. Czy trafią na rzeź?
Akcja ratowania "wolnych krów" z Deszczna wciąz napotyka na trudności, Foto: Pixabay

Obrońcy „wolnych krów” z gminy Deszczno wyraźnie mają pecha. Z przygarnięcia ocalonego od rzezi bydła zrezygnował kolejny właściciel zagrody.Jak informowaliśmy w końcu października na naszym portalu, „wolne krowy” z lubuskiego pomyślnie przeszły kwarantannę, badania weterynaryjne, oraz otrzymały kolczyki, które są warunkiem przemieszczenia zwierząt. Tymczasem nad Biurem Ochrony Zwierząt z Zielonej Góry, które stało się prawnym opiekunem stada, zawisło widmo bankructwa z powodu wydatków na utrzymanie krów. Wywiezienie bydła do gospodarstwa ekologicznego w Czarnocinie na Pomorzu, które zgodziło się przyjąć do siebie „wolne krowy” okazało się jednak niemożliwe, bo rolnicy wycofali się z obietnic.


Gorączkowe apele BOZ spotkały się wreszcie z nieoczekiwanym odzewem z Opolszczyzny. Pewien biznesmen z Wrocławia miał wyłożyć pieniądze, a lokalny obrońca zwierząt zorganizować opiekę nad krowami w „Zagrodzie Ocalenie” w Naczkowie na Opolszczyźnie. Pojechać tam miało aż 150 sztuk bydła. 15 z pozostałych krów trafić miało do innego gospodarstwa, a resztą zaopiekować miał się ośrodek OTOZ Animals. Pomysł ten poparło Biuro Ochrony Zwierząt, a także Polskie Towarzystwo Etyczne i Rzecznik Praw Zwierząt, które patronuje społecznej akcji ratowania krów z Deszczna. Stado miało wyruszyć do wyremontowanych obór jeszcze w listopadzie, lub w grudniu br.


Tak się jednak nie stanie, bo jak donosi Gazeta Wyborcza, cały plan opierał się na deklaracji rolnika, który miał sprzedać 10 ha i budynki inwentarskie na potrzeby schroniska dla zwierząt, czyli „Zagrody Ocalenie”. Jak się jednak okazało, rolnik nagle wycofał się z pomysłu. Powodem miała być negatywna reakcja innych okolicznych rolników, którzy odwiedli właściciela nieruchomości od zamiaru. Decyzja właściciela gospodarstwa jest ostateczna.


W efekcie opolski obrońca zwierząt zgodził się odebrać jedynie 15 krów z lubuskiego stada, bo tylko dla tylu jest w stanie zapewnić miejsce – donosi GW. 15 sztuk przyjmie zaś jedno z gospodarstw, 15 kolejnych sztuk trafi do ośrodka OTOZ Animals, a 5 do Fundacji Viva! Los pozostałych 131 krów stanął pod znakiem zapytania. BOZ z Zielonej Góry nie stać na dalsze utrzymywanie bydła, więc jeśli nie uda się znaleźć innego rozwiązania, krowy pójdą na rzeź.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (23)

 • sąsiad 2020-03-05 23:38:27
  Poniżej przedruk z Fb Biura Ochrony Zwierząt w sprawie darowania kosztów dla rolnika , któremu BOZ "zabrał" (w drodze sądowego przepadku) ok. 170 krów. Reprezentująca BOZ , stwierdziła , że BOZ nie będzie żądał od Skorupy (czyli tego rolnika) zwrotu kosztów . Wg. mnie chłop nie powinien temu wierzyć bo każdy z członków stowarzyszenia może złożyć wniosek do komornika o egzekucje tej kwoty , a to jest ok. 160 tysięcy . Nawet gdyby podjęli uchwałę o zwolnieniu chłopa z długu (mając dodatni bilans) , to i tak każdy z członków Stowarzyszenia BOZ może zaskarżyć tę uchwałę, także zaskarżyć mogliby wierzyciele . Reprezentujący może przysporzyć majątku ale nie obciążyć. BOZ jest dłużnikiem więc za zwolnienie z długu - reprezentująca BOZ - działając na szkodę wierzyciela (rolnika z Santockiego Zakola) powinna odpowiadać karnie . Chyba , że się mylę ale przepis karny raczej jest jasny : kto będąc niewypłacalny zbywa , obciąża itd . odpowiada karnie Biuro Ochrony Zwierząt 23 godz. · W Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wlkp. odbyło się dziś posiedzenie odwoławcze w sprawie zażalenia na decyzję Sądu Rejonowego, do którego złożyliśmy wniosek o zasądzenie od Skarbu Państwa 168.503.87 zł tytułem kosztów wykonania przepadku. Sąd II instancji utrzymał w mocy postanowienie Sądu I instancji o nieuwzględnieniu wniosku i zasądzeniu w/w kwoty od Pawła Skorupy na rzecz BOZ. W związku z powyższym informujemy, że odstępujemy od egzekwowania zwrotu kosztów od pana Pawła. Jednocześnie dementujemy wszelkie spekulacje i oskarżenia na grupie RKzD, które sugerowały, że w przypadku nie odzyskania poniesionych kosztów od Skarbu Państwa, będziemy się domagać ich zwrotu od braci Skorupów. Nigdy nie było, nie jest i nie będzie to naszym zamiarem. Pan Paweł Skorupa był dziś obecny na posiedzeniu i został osobiście o tym przez nas poinformowany jak i o tym, że od początku kiedy pierwszy raz jeszcze w marcu zwrócił się do BOZ o pomoc, jedynym naszym celem, było uratowanie stada przed zagładą, bez wyrządzania krzywdy ich poprzednim właścicielom. I nic się w tej kwestii nie zmieniło i nie zmieni.
 • Jaki to był celny wpis, czytaj ratujemy krowy facebook 2019-11-28 23:13:56
  sąsiad 2019-11-09 13:58:48 Panie Redaktorze, a mógłby Pan napisać własny tekst - bez powielania fikcyjnych projektów "ochrony i ratowania" krów z Deszczna , które ośmieszają "obrończynie" , podważają zaufanie (bez uzasadnienia ) do instytucji państwowych , nie powodują , że nastąpi (szybko) znowelizowanie Ustawy o ochronie zwierząt (i uwolnienia gmin od niebywałych kosztów 'ochrony" zwierząt ) Odpowiedz 7 1 Oceń
 • za 300 tysiecy 2019-11-14 12:29:12
  Za 300 tysięcy - jak podają na Ratujemy krowy z Deszczna facebook - "sponsorka" chciała kupić 10 ha ziemi (opolskie) dwie obory do remontu (2000 m.kw. ?) , wybudować studnie głębinową, zaopatrzyć bydło w paszę i inne cuda. Wyobrażacie sobie taka bezdenną głupotę ?
  • ważna data 2019-11-15 16:03:48
   No i mamy 14 listopada 2019 i Grupa finansująca Ratowanie Krów z Deszczna zorientowała się w swoim infantylizmie (brakiem krytycyzmu, dziecinadą, jak to ktoś już wcześniej zauważył) , a jedna z Pań podejrzewa oszustwo lub wyłudzenie datków na "ratowanie" bydła przed przeznaczeniem gospodarczym . Tak to się kończy .
 • czytelnik 2019-11-12 23:25:52
  To nie krowy mają pecha , tylko obrońcy , to "specyficzny lud": bez elementarnej wiedzy o chowie i hodowli bydła , rzucający się z motyką na Słońce albo z"mieczem na wiatraki" (stąd donkiszoteria) . Bezmyślność "tych obrońców" jest niewysłowiona. Dzisiaj szukają na olx.pl - do kupienia - łąk i nieruchomości z tym, że to ma kupić "ktoś" . A kto ? No nie , takich trudnych pytań , to one sobie nie zadają
  • "jakbyś sama krową była" 2019-11-13 15:50:07
   Ale one nie zajmują się chowem krów . One organizują sobie do nich wycieczki. Ten wpis do innego artykułu o krowach z Deszczna jest boski ; pisze jedna Pani do drugiej Pani : Rozumiem, że jakbyś sama krową była i od 10 lat żyła pod gołym niebem, to byś się na śniegu cieliła.... a inna : przyjeżdżam w niedzielę na wycieczkę , zachęcę siostrę do wycieczki . Jakie one słodkie .
 • Agnieszka 2019-11-12 04:31:09
  Od lat zyly na wolnosci i rosly w liczebnosc. Byly i sa zdrowe. Bez obor i ingerencji ludzi, ktorzy tworza tylko problemy i generuja niebotyczne koszty. Pozwolcie Im, Wolnym Madrym Stworzeniom, ktore dotad radzuly sobie swietnie same, Byc Wolnymi. Znajdzcie im teren gdzie moga zyc, a One poradza sobie same. To czlowiek znuewolil zwierzeta i zamknal je w oborach. Zostawcie je w spokoju i nie rozdzielajcie ich. Wykastrujcie byki, zeby stado nie powiekszalo sie. Dajcie im miejsce do zycia razem na wolnosci. Ooradza sobie swietnie bez czlowieka, tak jak do tej pory
  • miko. 2019-11-12 17:17:12
   Agnieszka ; masz infantylnie bogatą wyobraźnię, bo : 1. krowy są zdegradowanym stadem ponieważ stado ciężkich byków - stało w kolejce do jałówek w rui i masakrowało ich miednice i kręgosłupy, 2. krowy są po zapaleniach wymion ponieważ cielęta nie opróżniały wymion we właściwy sposób , 3. krowy , cielaki i byki także zdychały a ich truchło było zjadane przez padlinożerców (dziki, kruki, lisy) , 4. krowy karmiły się na " cudzych " łąkach , a gdy brakowało trawy - szło w rzepaki, zboża , sady i na drogi Rozumiesz - Agnieszka - coś z tego co napisałem czy jesteś intelektualnym "ubóstwem " z miasta ?
   • Agnieszka 2019-11-14 15:59:17
    Poziom wiedzy tożsamy z poziomem wypowiedzi. Zapiekły furiat. Laktacja – proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne samic ssaków. Laktacja pojawia się po porodzie i trwa przez okres potrzebny do wykarmienia młodych.Wyjątek stanowi bydło mleczne, u którego laktacja jest stymulowana przez dłuższy czas (wymuszana przez dojenie), dla otrzymywania mleka do celów konsumpcyjnych. Wolne krowy nie były dojone i po wykarmieniu młodych, w sposób naturalny laktacja zanikła. To są fakty oczywiste, aż trudno uwierzyć, że trzeba o tym pisać. Poczytaj sobie o zachowaniach płciowych bydła, wiedza nie boli. Nigdzie nie znajdziesz herezji o łamaniu miednic. Krowy są przebadane i zdrowe, ich liczebność rosła w tak dużym tempie, że stały się problemem dla rolników i ich upraw. One potrzebują miejsca do życia. Jak widać, wielu wpływowym ludziom bardzo zależy, żeby takiego miejsca nie znalazły. Zbyt wielu chętnych na zdrowe mięso
  • miko. 2019-11-14 17:33:02
   Agnieszka , do Twojego wpisu z 14 listopada (jak miło gdy piszesz o mnie : zapiekły furiat) ; dopuszczasz myśl, że nie masz pojęcia o tej części cywilizacji, w której grupy zbierackie zajęły się uprawą, hodowlą i gromadzeniem zapasów żywnościowych ? Skąd czerpiesz tę mądrość, że 10 miesięczna jałówka kryta przez 500-700 kg byki nie ulega kontuzjom ? W ogóle masz pojęcie w jakim stopniu dojrzałości do rozrodu , powinna być kryta jałówka ? A poza tym; najdłuższa udokumentowana laktacja krowy (wysokowydajnej) wynosi 9 lat . To ciekawe , że swoją - wysłowioną agresję - uzasadniasz ochroną krów . Masz chyba jakiś problem w kontaktach społecznych ale może się mylę.
  • ze wsi 2019-11-14 17:38:42
   Ty "mądra" do kogo to piszesz : Znajdzcie im teren gdzie moga zyc". To niby kto ma znaleźć i zapewne zapłacić za Twoje - nie wiem jak to kulturalnie nazwać - poglądy ?
   • Agnieszka 2019-11-15 07:13:21
    Jak waszym zdaniem udalo im sie przezyc tyle lat i powiekszac swoja liczebnosc? Nigdzie nie leza krowy i jalowki z polamanymi midnicami i kregoslupami, z ropiejacymi wymionami. Nigdzie nie lezy ich padlina zjadana przez lisy, kruki i padlinozercow. Stado jest zdrowe. Czytajcie ze zrozumieniem. Do Ciebie pisze, skoro nie wiesz kto jest obecnie ich wlascicielem. Koncze ten temat. Nie o was chodzi ani o mnie, tylko o to biedne stado. Ludzie zawinili, a one za to placa.
  • Ireneusz Szpilewski 2019-11-24 19:29:17
   Proszę zobaczyć mój komentarz.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.212.120.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.