Wiceminister skarbu podtrzymał, że ogłoszenie oferty na akcje Krajowej Spółki Cukrowej wśród uprawnionych plantatorów i jej pracowników ma rozpocząć się do końca trzeciego kwartału tego roku.

Uprawnionych do kupna akcji KSC jest ok. 18 tys. plantatorów oraz 1800 jej pracowników. Obu grupom przysługuje bezpłatnie po 15 proc. akcji. Natomiast odpłatnie mają być skierowane w ofercie pozostałe walory.

W marcu na walnym KSC zostanie powołany specjalny fundusz, z którego każdy uprawniony będzie mógł wziąć pożyczkę. "Wsparcie dotyczyć będzie pierwszej raty i nie więcej niż 20 proc. akcji na jednego uprawnionego" - zaznaczył wiceminister skarbu.

Leszkiewicz poinformował, że resort skarbu jest obecnie na etapie wyboru doradcy prywatyzacyjnego dla KSC. "Do ministerstwa w ramach dwustopniowego przetargu zgłosiły się dwa konsorcja. Do końca pierwszego kwartału chcemy wyłonić doradcę prywatyzacyjnego, który zajmie się wyceną spółki" - podkreślił.

KSC powstała w 2002 r.; jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma ma blisko 40-procentowy udział w rynku krajowym. W skład koncernu wchodzi obecnie dziewięć oddziałów.