Festyn zorganizowano w ramach akcji samorządu województwa kujawsko-pomorskiego "Najlepsza gęsina najlepsza na świętego Marcina", promującej mięso z gęsi jako smaczne i zdrowe.

W Przysieku Gęsią Karczmę urządzono w hali namiotowej, mieszczącej 750 osób. W menu karczmy znalazły się takie potrawy, jak gęsie pipki z pęczakiem, żur na gęsinie i gęś w kapuście, a także marcińskie rogale z masą orzechową. Zorganizowano też kiermasz specjałów z gęsiny oraz innych produktów regionalnych i rękodzieła.


Jako imprezy towarzyszące na sobotę zaplanowano m.in. pokazy przyrządzania dań z gęsiny, lekcje modnego makijażu i dyskotekę, a na niedzielę - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi i spektakl lalkowy.

List do organizatorów festiwalu przesłała małżonka prezydenta, Anna Komorowska. "Gratuluję samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego ciekawego pomysłu ożywienia tradycji, która służy wzmacnianiu poczucia regionalnej tożsamości i życzę udanego spotkania" - napisała prezydentowa. Samorządowcy za miłe słowa odwzajemnili, wysyłając Pierwszej Damie kosz z gęsimi darami, w którym znalazły się m.in. półgęsek, rolada z gęsi z piernikiem toruńskim oraz gęsi pasztet.

Akcję "Najlepsza gęsina na świętego Marcina" kujawsko-pomorski samorząd zorganizował po raz trzeci. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podkreśla, że region ma szczególne powody promowania powrotu do starej polskiej tradycji serwowania gęsiny na Świętego Marcina ze względu na tradycje kulinarne i wiodące hodowle gęsi w kraju.

Województwo kujawsko-pomorskie szczyci się hodowlą doskonałych pod względem smaku i właściwości odżywczych gęsi kołudzkich i rypińskich.

Gęś biała kołudzka to odmiana produkowana w renomowanym ośrodku hodowlanym w Kołudzie Wielkiej k. Inowrocławia, który jest dostarczycielem materiału hodowlanego dla gęsich ferm w całej Polsce. Udział tej odmiany w polskim eksporcie gęsiny stanowi 95 procent. Gęś rypińska jest rodzimą, lokalną odmianą gęsi, sklasyfikowaną na początku XX wieku. Nigdy nie była poddawana żadnej selekcji czy hodowli kierowanej genetycznie.