Z danych Instytutu wynika, że spośród 144 gmin w regionie, susza nie dotknęła jedynie kilku - m.in. w powiatach brodnickim i golubsko-dobrzyńskim.

Wnioski o powołanie komisji sukcesywnie wpływają do urzędu wojewódzkiego. Do tej pory powołano 108 komisji, a trzy kolejne wnioski są weryfikowane.

- Na razie komisje mogły powstać w 116 gminach, które ujęte są w obwieszczeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 26 lipca, a wydawanego w oparciu o raporty IUNG. Według ostatniego raportu Instytutu z piątku susza suszę stwierdzono w kolejnych gmin 21 gminach, więc lada dzień spodziewamy się kolejnego obwieszczenia ministra, w którym te gminy się znajdą - powiedziała we wtorek PAP Iwona Gilewicz, zastępca dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jej zdaniem trudno powiedzieć, kiedy komisje zakończą prace. - W niektórych gminach komisje muszą objeździć kilkaset gospodarstw. Później będą miały miesiąc na przesłanie protokołów do nas. Dotychczas żadna komisja nie zakończyła prac - wskazała.

Dodała, że wysokość pomocy dla rolników zostanie określona na szczeblu centralnym, a pieniądze będzie wypłacać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

IUNG wydaje raporty co dziesięć dni, do 30 września.