Ta tradycja liczy sobie ponad 200 lat. Mieszkańcy Spycimierza w gminie Uniejów w przeddzień uroczystej procesji związanej z obchodami Święta Bożego Ciała, usypują na trasie przemarszu kwiatowe kobierce o tematyce religijnej. Spycimierska parafia liczy sobie ledwie 600 wiernych, ale od wielu lat kwiatowe dywany ściągają tu tłumy turystów, którzy chcą uczestniczyć w takiej niepowtarzalnej procesji.

Kwietne kobierce w Spycimierzu zostały już, w marcu br., wpisane przez Ministra Kultury na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Figuruje na niej 19 pozycji, a znaleźć na niej można również tradycje związane z procesją Bożego Ciała w Łowiczu. Teraz Spycimierz może przejść do historii, jako pierwszy polski projekt wpisany na światową listę UNESCO.

Władze samorządowe bardzo zaangażowały się w te działania. Szanse na wpis są ponoć duże, bo uniejowianom pomagają Włosi ze Stowarzyszenia artystycznego układania kwiatów „Infioritalia”, którzy zdecydowali o wycofaniu własnego wniosku. Stwierdzili oni, że po niedawnym wpisaniu na listę UNESCO pizzy neapolitańskiej, szanse na kolejny wpis w tak krótkim czasie są niewielkie.

W ramach promocji Spycimierza, gmina wspólnie z Akademickim Centrum Designu przy Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w najbliższy weekend (26-27 maja) organizuje Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulotnej w Uniejowie.