Od poniedziałku 20 kwietnia br. znów można swobodnie odwiedzać lasy, także te znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych. Rada Ministrów zniosła bowiem obowiązujący wcześniej zakaz korzystania z terenów leśnych pełniących funkcje publiczne, w tym państwowych lasów i parków narodowych.

W lesie nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób.

- Tłumów nie było w pierwszym dniu otwarcia lasów, ale odwiedzający się pojawili, co obserwowaliśmy m.in. po liczbie aut na parkingach leśnych, mimo iż był to poniedziałek, a nie weekend. Straż Leśna nałożyła kilkanaście mandatów za rozpalanie ognisk. Więcej będziemy mogli powiedzieć mniej więcej po tygodniu, czy np. ludzie przestrzegają przepisów - powiedziała we wtorek Malinowska.

Jak wskazała, w lesie nie obowiązuje noszenie maseczek, ale musimy ich używać, przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym.

- Nadal nie wolno korzystać z wiat, miejsc biwakowych, leśnych siłowni, placów zabaw, wież lub tarasów widokowych. Powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się - powiedziała rzeczniczka Lasów Państwowych.

Jak dodała, obszary leśne są codziennie patrolowane przez leśników.

Zgodnie z zaleceniami, na wycieczkę do lasów należy się wybrać wyłącznie z osobami, z którymi przebywa się na co dzień; należy unikać: miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, gdzie przebywają tłumy, a także dotykania poręczy, ławek, stołów np. na leśnych parkingach; należy zrezygnować z uprawiania w lesie sportów ekstremalnych.

Lasy Państwowe przypominają, że wybierając się na łono natury, należy pamiętać o dużym zagrożeniu pożarowym.

- Jak wszędzie indziej, w lasach też jest bardzo sucho. To efekt praktycznie bezśnieżnej i wyjątkowo ciepłej zimy oraz braku deszczu wiosną. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie nastrajają optymistycznie - wskazują Lasy Państwowe w swoim komunikacie.

Od początku 2020 r. do 20 kwietnia w całej Polsce wybuchło blisko 2700 pożarów lasów, z czego nieco ponad 600 w Lasach Państwowych (tylko w kwietniu było ich dotąd, odpowiednio, 2014 i 404).