Przedstawicielka Lasów podkreśliła, że przekazana w tym roku kwota jest ponad dwukrotnie wyższa niż w 2015 r. Działania, które zostaną dofinansowane przez LP, zostały zatwierdzone przez dyrektora generalnego LP oraz ministra środowiska. Środki pochodzą z funduszu leśnego.

- Jeszcze w sierpniu zostaną podpisane umowy o dofinansowanie projektów zgłoszonych przez dyrektorów parków. Podobnie jak w ubiegłych latach wnioski złożyły niemal wszystkie parki narodowe, z czego 20 pomyślnie przeszło etap kwalifikacji do mechanizmu wsparcia - wyjaśniła.

Lasy poinformowały, że pieniądze dostanie m.in. Białowieski PN na modernizację systemu do automatycznego zliczania turystów poruszających się po szlakach. Wsparcie otrzyma też Tatrzański PN na opracowanie założeń koncepcyjnych i przygotowanie dokumentacji projektowo-budowlanej pod budowę ścieżki rowerowej poniżej Drogi Oswalda Balzera od Jaszczurówki do Wierchu Poroniec; Gorczański PN na działania związane z ochroną płazów; czy Kampinoski PN na infrastrukturę przeciwpożarową.

Dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski przypomniał, że podstawowym źródłem finansowania parków narodowych jest budżet państwa. - W tym roku dotacja budżetowa przekazywana im przez MŚ ma wynieść 86 mln zł. Dodatkowe 65 mln zł z funduszu leśnego będzie stanowić istotną pomoc i potężny zastrzyk finansowy dla parków. Liczymy, że tak jak w poprzednich latach, te pieniądze zostaną dobrze spożytkowane - ocenił.

Rzeczniczka wyjaśniła, że działania, które są objęte dofinansowaniem z LP zdefiniowane są w ustawie i mogą to być m.in. przedsięwzięcia służące ochronie przyrody wykonywane metodami gospodarki leśnej czy badania naukowe prowadzone przez park lub na jego terenie. - Szczegółowy katalog obejmuje kilkaset rozmaitych działań, począwszy od zabiegów ochronnych, poprzez prowadzenie szkółek leśnych i zalesianie, aż po budowę małej infrastruktury turystycznej - dodała.

Jak przekonuje, z efektów tego wsparcia korzystają zarówno ludzie, jak i przyroda.

- W wielu parkach odnawia się i pielęgnuje młode drzewostany, chroni rośliny przed szkodnikami, prowadzi działania związane z ochroną przeciwpożarową, np. zakup sprzętu, wdrożenie systemów obserwacji, budowę dostrzegalni i prewencję przeciwpożarową. Naukowcy i pracownicy parków realizują badania wybranych siedlisk, gatunków zwierząt, roślin i grzybów charakterystycznych dla danych obszarów. Dzięki nakładom na infrastrukturę turystyczną są budowane wieże widokowe, wiaty i ławki. Montuje się tablice edukacyjne oraz odnawia oznakowania szlaków pieszych czy rowerowych. Dodatkową opieką obejmuje się też zwierzęta, które przebywają w rezerwatach, np. białowieskie żubry - pokrywając koszt infrastruktury do ich obsługi, jak również koszty funkcjonowania ośrodków rehabilitacji wraz z niezbędnym sprzętem - podsumowała Malinowska.