Lepper stwierdził też, że planowana na lipiec obniżka składki rentowej nie została jeszcze przesądzona. Samoobrona chce się zastanowić nad kolejnym etapem obniżki, planowanym na styczeń 2008 r.

Zgodnie z projektem ustawy przyjętym przez rząd pod koniec kwietnia, od 1 lipca 2007 r. składka rentowa miała zostać obniżona o 3 pkt. proc. po stronie pracowników. Następnie składka miała być obniżona o kolejne 4 pkt. proc. od 1 stycznia 2008 r. - po 2 pkt. proc. po stronie pracowników i pracodawców. Obecnie składka wynosi 13 proc.

- Były rozmowy na temat składki rentowej. Ta sprawa nie została jeszcze zakończona i nie wiadomo, czy będzie obniżenie w lipcu, czy będzie obniżenie od stycznia - powiedział Lepper.

-To jeszcze nie jest ustalone, czy będzie w ogóle w lipcu. Jutro spotkają się zespoły robocze, które to ustalą. My na tę lipcową obniżkę zgadzamy się dlatego, że to wpłynie na pensje pracowników. Jeśli chodzi o tę następną, to trzeba się bardzo poważnie zastanowić, czy to w zasadniczy sposób podwyższy pensje - dodał.

Lepper popiera pomysł zróżnicowania składek na ubezpieczenie społeczne w zależności od sytuacji materialnej rolników. Jednak najpierw - jak zaznaczył - musimy wprowadzić taki system, żeby rolnicy rozliczali się, mieli pełną rachunkowość.

- Jesteśmy za tym, żeby składka była zróżnicowana, ale nie można wprowadzić tego jednym ruchem - powiedział Lepper.

Źródło: tvn24.pl