Leśnicy apelują w internecie, by pszczelarze zabezpieczyli pasieki, a turyści zachowali ostrożność podczas wędrówek po lasach, bo znów dają o sobie znać niedźwiedzie – poinformował Polsat News. Jak czytamy w komunikacie na stronie Nadleśnictwa Krościenko (woj. małopolskie), liczne dowody obecności niedźwiedzi zaobserwowano w Paśmie Magury Spiskiej, Pienin Spiskich, Małych Pienin, paśmie Radziejowej (Beskid Sądecki) oraz masywie Lubania w Gorcach.


W ubiegłym roku wielokrotnie zdarzały się przypadki odwiedzin niedźwiedzi w pasiekach. Najbardziej dały się we znaki gospodarzom i pszczelarzom na Podkarpaciu. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zezwoliła nawet na płoszenie zwierząt amunicją hukową, a nawet użycie amunicji gumowej, w bezpośrednim sąsiedztwie pasiek i zabudowań mieszkalnych.

W gminie Solina pszczelarze tylko w lipcu ub.r. ponieśli straty na kwotę ponad 50 tysięcy złotych. W ciągu minionego lata odnotowano tam ponad 20 wtargnięć niedźwiedzi do gospodarstw. Wtargnięcia niedźwiedzi do pasiek odnotowano też w ub.r. w Małopolsce, np. w Myślenicach, Lubniu, czy okolicach Lipnicy Wielkiej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wypłaca rokrocznie odszkodowania w wysokości około 50 tysięcy za szkody spowodowane przez te drapieżniki w pasiekach. Wzmożona aktywność niedźwiedzi każe się domyślać, że kłopoty z „miśkami” pszczelarze będą mieć także tym roku.


Małopolscy leśnicy przestrzegają: „Mając na uwadze możliwość spotkania z niedźwiedziem (…) polecamy pod żadnym pozorem nie iść w jego stronę. Trzeba powoli wycofać się na bezpieczną odległość. Podczas bezpośredniego spotkania niedźwiedź najczęściej schodzi człowiekowi z drogi i zaszywa się w najbliższych zaroślach. Może się jednak zdarzyć, że zacznie szarżować w naszą stronę. Nie należy wówczas ulegać panice, gdyż może to wywołać agresję zwierzęcia. Niedźwiedzie często markują atak, a po kilku krokach stają w miejscu i odchodzą. Nasza ucieczka mogłaby je sprowokować do dalszej pogoni. Pamiętajmy, że nie ma znaczenia, czy uciekalibyśmy w górę czy w dół stoku – niedźwiedź będzie szybszy.”