-W tym roku mamy przygotowanych 10 tysięcy drzewek na Boże Narodzenie. To oczywiście przede wszystkim świerki zwyczajne. W naszym regionie jodły nie rosną w sposób naturalny - poinformował rzecznik olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak.

Sprzedaż w sobotę rusza m.in. w podolsztyńskim nadleśnictwie Kudypy. Choinki będzie można kupić pod siedzibą arboretum. -W innych nadleśnictwach sprzedaż będzie prowadzona pod siedzibami nadleśnictw lub bezpośrednio w leśniczówkach. Co ważne, 17 i 18 grudnia, nadleśnictwo Kudypy umożliwi samodzielny wybór drzewka i jego samodzielne ścięcie. Ta forma sprzedaży, ciesząca się od lat dużym zainteresowaniem, będzie prowadzona na plantacji choinkowej w Sząbruku- powiedział Pietrzak.

Leśnicy zachęcają do stawiania w domach żywych choinek. -Nie jest prawdą, że kupując żywą choinkę niszczymy las. Drzewka najczęściej rosną na specjalnych plantacjach, lub w lasach w miejscach, gdzie nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami wysokiego napięcia. Po świętach żywą choinkę można rozdrobnić i dodać do kompostu - drzewko szybko się rozłoży. Jeżeli drzewko było w doniczce, przy prawidłowej pielęgnacji można je wsadzić do ogrodu - powiedział Pietrzak.

Dodał, że także uprawa choinek jest ekologiczna - drzewko rosnąc, cały czas pobiera szkodliwy dwutlenek węgla i przetwarza go na tlen. Po wycięciu korzenie stanowią dobrą biomasę, która przekształca się w próchnicę użyźniającą glebę.

-Sztuczna choinka będzie się rozkładać minimum 400 lat - podkreślił rzecznik olsztyńskich leśników. 

W sobotę także leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP) rozpoczynają coroczną sprzedaż choinek. Każdego roku na terenie poznańskiej dyrekcji sprzedawanych jest od 4 tys. do 5 tys. świątecznych drzewek.

-Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych co roku sprzedajemy około 4-5 tys. drzewek choinkowych. W tym roku ich sprzedaż odbędzie się w 19 nadleśnictwach naszej Dyrekcji - wskazał Maćkowiak.

Jak podała Karolina Kapałka z RDLP, w znajdującym się niedaleko Śremu leśnictwie Mechlin, należącym do Nadleśnictwa Babki, sprzedaż choinek zaplanowano na 17 grudnia.

-Świerk pospolity, sosna zwyczajna do 2 metrów wysokości w Nadleśnictwie Babki kosztuje 60 zł, świerk serbski tzw. kłujący to wydatek 80 zł. Na leśnych plantacjach można wybrać i własnoręcznie wyciąć świąteczne drzewko - zaznaczyła.

Sprzedawane przez leśników drzewka choinkowe pochodzą ze specjalnie zakładanych plantacji, umiejscowionych w lokalizacjach, gdzie nie może powstać las np. pod liniami wysokiego napięcia. Kupujący choinki otrzymają dowód sprzedaży potwierdzający, że drzewko pochodzi z legalnego źródła. Według zapewnień leśników świeżo ścięty i codziennie podlewany w domu świerk nie będzie tracić igieł przez trzy tygodnie.