Na zlecenie Gminy Puńsk została wykonana specjalna aplikacja, dzięki której można obejrzeć wizualizację zagrody litewskiej z przełomu XIX i XX. Wykonawca aplikacji zastosował w niej panoramiczne zdjęcia zapewniające duży realizm fotografii i wrażenie rzeczywistego spaceru po pomieszczeniach zabytku.

"Wirtualny spacer po Skansenie" to wizualizacja 4 pomieszczeń na obszarze 187 metrów kw. Skansen jest największą atrakcję tego miasteczka. Został zbudowany w 1986 roku. Zagroda wiejska składa się z domu mieszkalnego, stodoły, obory, spichlerza i studni z żurawiem. Wnętrza domu mieszkalnego mają historyczny, XIX-wieczny wystrój.

- Projekt zaplanowaliśmy jeszcze przed wybuchem pandemii, ale w obecnej sytuacji okazuje się, że jest tym bardziej niezbędny. To ma być promocja Puńska. Mamy nadzieję, że osoby które zobaczą skansen on-line, potem przyjadą odwiedzić pogranicze polsko-litewskie - powiedział wójt gminy Witold Liszkowski.

Samorząd pod koniec ubiegłego roku wyremontował skansen, który uległ zniszczeniu w ostatnich latach. Remont kosztował 225 tysięcy zł.

Budynki jak i elementy wyposażenia tego zabytku zostały przeniesione w latach 80-tych XX wieku ze wsi Wojtokiemie, blisko kilometr od centrum Puńska. Jest to typowa zagroda wielobudynkowa, najbardziej charakterystyczna na terenie Sejneńszczyzny u średniozamożnego rolnika. Zagroda posiada również drewniane ogrodzenie ze sztachet i żelazny kierat za stodołą. Przy chacie urządzono tradycyjny wiejski ogródek. Wszystkie budynki są drewniane.

W skansenie od lat odbywa się Festiwal Teatrów Stodolanych. Litewski teatr stodolany przedstawia codzienne życie wiejskie. Najstarszym teatrem tego typu w Polsce jest Teatr Stodolany Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, który powstał w 1958 roku. W tym roku ze względów epidemicznych festiwal się nie odbył.

Wizualizacja obiektu jest dostępna pod adresem internetowym: https://www.theasys.io/viewer/6heRgzIuiOcugf47NuToQ24CCPGnMR/

W gminie Puńsk Litwini stanowią 80 proc. społeczności i dlatego jest ona nazywana stolicą Litwinów w Polsce. Wielu Litwinów mieszka także w Sejnach i okolicy. Szacuje się, że w Polsce żyje kilka tysięcy osób narodowości litewskiej.