Po mszy świętej pod przewodnictwem metropolity łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia zaplanowano m.in. tzw. ceremoniał obrzędowy czyli przekazanie dożynkowego chleba, prezentację i wybór najpiękniejszego wieńca. Potem będzie tradycyjny korowod dożynkowy.

Podczas dożynek - jak zapewniają organizatorzy - można było spróbować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich; rozstrzygnięty będzie też konkurs kulinarny "Łódzkie smakuje".

Wojewódzkiemu Świętu Plonów i dożynkom archidiecezjalnym towarzyszył piknik rodzinny, czyli "Lato z funduszami unijnymi".

"W specjalnych namiotowych stanowiskach informacyjnych można się dowiedzieć wszystkiego o funduszach unijnych oraz poznać ofertę Urzędu Marszałkowskiego i podległych mu teatrów, domu kultury, filharmonii, czy Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi" - przekazało biuro prasowe UM.

W organizację dożynek włączył się również powiat brzeziński, gmina Rogów i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie, znany przede wszystkim ze wspaniałego arboretum, na terenie którego oglądać można rośliny i drzewa z wielu stref klimatycznych.

Wystąpiły zespoły ludowe, m.in. Blichowiacy z Łowicza, Piliczanie z Sulejowa i zespół pieśni i tańca Gorzkowice. Podczas dożynek były też atrakcje dla najmłodszych - strefa zabaw i animacji, warsztaty plastyczne oraz konkursy.

"Województwo łódzkie jest regionem o charakterze rolniczym i to właśnie rolnictwo odgrywa w tutejszej gospodarce znaczącą rolę. Użytki rolne stanowią ponad 48 procent terenu województwa" - podkreślił marszałek województwa Grzegorz Schreiber. "Doroczne święto plonów ma w naszym regionie szczególny wymiar i charakter. Jest też okazją do promocji zarówno materialnych jak i kulturalnych osiągnięć rolników" - zaznaczył.

Wieczorem uroczystości dożynkowe zakończył koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów i grupa Zakopower.