Obowiązuje 1 ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia Instytutu Meteorologicznego i Gospodarki Wodnej (wygasa ono o godz. 13.30), dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody powyżej stanów alarmowych na terenie województwa pomorskiego (ujściowy odcinek Wisły).

Dzisiaj, 22 kwietnia br., o godz. 5.00 odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na 13 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy przekroczony jest także na 22 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, na 28 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry i na 2 stacjach wodowskazowych rzek Przymorza.

Stan wody powyżej stanu alarmowego utrzymuje się w województwach:

- dolnośląskim - na rzece Bystrzyca w miejscowości Mietków;

- lubelskim - na rzekach: Wieprz w Krasnymstawie, Krzna w Malowej Górze, Bug we Włodawie;

- lubuskim - na rzece Obra w Bledzewie oraz na rzece Odra w miejscowościach Nietków, Cigacice i Połęcko;

- mazowieckim - na rzece Narew w Ostrołęce, na Wiśle w Kępie Polskiej i na rzece Liwiec w miejscowości Zaliwie-Piegawki;

- podlaskim - na rzekach: Biebrza w Dębowie, Bug w miejscowości Frankopol, Narew w miejscowościach Wizna i Piątnica-Łomża;

- pomorskim - na Wiśle w miejscowościach: Tczew, Gdańska Głowa i Gdańsk Przegalin.

Instytut Meteorologiczny i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w najbliższym czasie na większości rzek w kraju woda powinna powoli opadać. Obecne wzrosty stanów wody nie niosą zagrożenia powodzią. Nie można jednak wykluczyć lokalnych podtopień.

Służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych na terenie całego kraju.