Prokuratura Okręgowa w Siedlcach oskarżyła członków zarządu grupy producentów owoców i warzyw Fruvitaland sp. z o. o. Pawła G., Rafała Sz. i Sławomira Z. o usiłowanie wyłudzenia z lubelskiego oddziału ARiMR 4,5 mln zł dotacji na budowę przechowalni owoców w Piotrawinie (powiat opolski).

Natomiast o poświadczenie nieprawdy w dokumentach prokuratura oskarżyła Roberta P., Andrzeja S., Piotra M., Janusza Cz., Andrzeja O., Sylwestra K., Tomasza B. i Ewę Cz. Za składanie fałszywych zeznań odpowie Jacek L.

Prokuratura ustaliła, że między marcem 2016 r. a styczniem 2017 r. podejrzani usiłowali doprowadzić ARiMR do niekorzystnego rozporządzania mieniem poprzez przedstawianie nieprawdziwych dokumentów dotyczących postępów w budowie przechowalni owoców. Swojego celu nie osiągnęli, jak wskazali śledczy, ze względu na wstrzymanie wypłaty dofinansowania przez ARiMR.

Prokurator w akcie oskarżenia wskazał, że spośród 12 oskarżonych do popełnienia zarzucanych czynów przyznali się jedynie Ewa Cz., Tomasz B. i Janusz Cz. Oskarżeni nie byli wcześniej karani sądownie.

Za wyłudzenie i poświadczenie nieprawdy grozi do pięciu lat więzienia.