Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki poinformował, że w pobliżu miejscowości Czumów funkcjonariusze zauważyli w czwartek grupę osób przemieszczającą się niedaleko granicy z Ukrainą. Wędrowały one od granicy państwowej w kierunku pobliskiej miejscowości, niosąc ze sobą pakunki.

"Jak ustalono, ubrani w stroje płetwonurków obywatele Ukrainy, dokonali przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przepływając rzekę graniczną Bug. +Płetwonurkowie+ pokonując rzekę, ciągnęli za sobą pudła z papierosami, które były zabezpieczone przed przemoczeniem czarną folią. Nielegalne papierosy zostały pozostawione w odległości około 150 metrów od rzeki granicznej, skąd miały zostać odebrane przez kolejne osoby" - przekazał Sienicki.

Na miejscu zabezpieczono papierosy bez polskich znaków akcyzy w ilości 4,5 tys. paczek o łącznej wartości prawie 70 tys. zł. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali na miejscu dwóch obywateli Ukrainy i jednego Polaka, który miał odebrać kontrabandę. Wobec Ukraińców zastosowano tymczasowy areszt.