Największe wzrosty stanów wody spodziewane są na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Sytuacja może skutkować podtopieniami, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych. Wystąpienie powodzi ocenia się jako prawdopodobne.

Szczegółowa prognoza: Dziś tj. we środę 14 maja na południowym wschodzie mogą wystąpić opady deszczu, po południu lokalnie o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadu do 15 mm. Na pozostałym obszarze kraju miejscami przelotne opady deszczu i burze.

W nocy w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i na południu lubelskiego zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym (do około 25 mm), a w Karpatach i na Pogórzu Karpackim prognozowana wysokość opadu do 40 mm. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pozostałym obszarze kraju miejscami słaby deszcz.

W czwartek w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i na południu lubelskiego i opolskiego opady deszczu, (do około 30 mm), a w Karpatach i na Pogórzu Karpackim prognozowana wysokość opadu do 40 mm. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pozostałym obszarze kraju opady deszczu do około 15 mm. Wiatr północny i północno-wschodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, a na wschodzie do 70 km/h.

Ostrzeżenia IMGW z terminem ważności od godz. 18.00 14.05. do godz. 6.00 16.05.:

ostrzeżenia hydrologiczne: - 3 ostrzeżenia 3. stopnia dot. możliwości wystąpienia wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, - 2 ostrzeżenia 2. stopnia dot. możliwości wystąpienia wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich.

ostrzeżenia meteorologiczne: - 5 ostrzeżeń 2. stopnia dot. możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu, - 1 ostrzeżenie 1. stopnia dot. możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu, - 3 ostrzeżenia 1. stopnia dot. możliwości wystąpienia silnego wiatru.

Jeszcze dziś (14 maja br.) odbędą się posiedzenia zespołów zarządzania kryzysowego w województwach dolnośląskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Służby zarządzania kryzysowego we wszystkich województwach monitorują sytuację na bieżąco.