Resort aktywów państwowych poinformował w komunikacie, że umowa została podpisana 30 kwietnia 2020 r.

- Zakres usług zgodnie z podpisaną umową obejmuje przygotowanie strategii konsolidacji spółek Skarbu Państwa prowadzących działalność w sektorze rolno-spożywczym oraz realizację wybranego modelu konsolidacji - czytamy w komunikacie.

Jak tłumaczy MAP, projekt ma na celu "w szczególności stworzenie na bazie zasobów Skarbu Państwa silnego podmiotu, który swoją skalą i szerokim wachlarzem działalności będzie mógł budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku rolnym i przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych".

Zdaniem wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina proces konsolidacji spółek rynku rolno-spożywczego pozwoli na stworzenie silnego podmiotu o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

- Łączenie spółek może być nie tylko impulsem dla rozwoju całego rynku, ale również może przyczynić się do powstania platformy współpracy między wieloma podmiotami z branży rolno-spożywczej, aby nasze polskie towary mogły być efektywniej produkowane, promowane i sprzedawane - powiedział cytowany w komunikacie Sasin.

Zdaniem ministra, "szczególnie teraz, w czasie pandemii koronawirusa i po jej wygaśnięciu, ważny jest patriotyzm konsumencki i wsparcie polskich producentów żywności, by nasza gospodarka wyszła z kryzysu z możliwie jak najmniejszymi stratami".

Z kolei prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej Krzysztof Kowa podkreśla, że konsolidacja sektora rolno-spożywczego "to wielka szansa dla spółki jako producenta żywności".

- Działania te pozwolą nam jeszcze mocniej konkurować na rynku. Nasze doświadczenia ze współpracy z rolnikami są przykładem bardzo dobrych relacji, które będziemy wykorzystywać w kolejnych etapach dywersyfikacji naszej działalności - powiedział cytowany w komunikacie Kowa.

Jak czytamy na stronie Krajowej Spółki Cukrowej, powstała ona w 2002 r. w wyniku konsolidacji trzech spółek cukrowych Skarbu Państwa. Utworzono ją na bazie Mazowiecko-Kujawskiej Spółki Cukrowej w Toruniu. Jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Spółki Cukrowej stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa, około 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice), Zakład "Polskie Przetwory" z siedzibą we Włocławku oraz "Terminal Cukrowy" w Gdańsku. W 2019 roku buraki cukrowe były uprawiane na areale ponad 100 tys. ha, uprawiało je blisko 15 tys. plantatorów.

Odbiorcami produktów spółki sprzedawanych pod marką "Polski Cukier" są zarówno firmy polskie, jak i koncerny międzynarodowe.