Zdarzenie miało miejsce w gminie Cyców, w powiecie łęczyńskim, województwie lubelskim. Policjanci pojechali do gospodarstwa wskazanego przez przedstawiciela Stowarzyszenia ,,Milejów dla Zwierząt”, gdzie według relacji głodzone było bydło.

W oborze funkcjonariusze ujrzeli dwa padłe cielaki poprzywiązywane jeszcze sznurami do ścian, natomiast na podwórzu, pod kupą siana leżała martwa krowa. Wewnątrz obory nie było żadnej paszy ani wody dla bydła, a sam budynek nie posiadał drzwi ani okien. Ponadto na polu za zabudowaniami znajdowały się jeszcze dwie żywe krowy i jedno ciele.

Padłe zwierzęta zostały zabrane do Zakładu Weterynarii i Patomorfologii Sądowej, celem przeprowadzenia sekcji.W ten sposób zostaną ustalone przyczyny upadków bydła. Żywe bydło zostało zaś wywiezione pod opiekę do jednego z gospodarstw rolnych w Cycowie.

76-letniego rolnika zatrzymano, a następnie osadzono w areszcie. Jest podejrzany o znęcanie się nad zwierzętami. "Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt przestępstwo znęcania się nad zwierzętami zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności" - informuje lubelska komenda wojewódzka.