PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Masz pan szkodę – weź pan dzika

Masz pan szkodę – weź pan dzika Rolnicy narzekają na problemy uzyskaniem odszkodowan za szkody łowieckie, Foto: GT

Rolnicy zgłaszający tej wiosny kołom łowieckim szkody w uprawach, coraz częściej otrzymują od myśliwych oferty odszkodowań… w naturze. Śmiać się, czy płakać? – pytają poszkodowani.



Problem szkód łowieckim w uprawach rolniczych narasta w galopującym tempie – wynika z doniesień rolników. Niestety, towarzyszą im też problemy z szacowaniem i wypłata należnych odszkodowań. Myśliwi coraz częściej rozkładają ręce, zasłaniając się brakiem środków na zaspokojenie roszczeń. Niektórzy jednak w geście dobrej woli proponują odszkodowania w naturze, czyli w dziczyźnie.

– Szkody mamy z roku na rok coraz większe i coraz większe problemy z uzyskaniem rekompensaty – mówi Łukasz Lasoń, rolnik gospodarujący na peryferiach Łodzi i na terenie gminy Nowosolna, delegat izb rolniczych powiatu łódzkiego wschodniego.-Sarny i dziki zjadły rzepak i zniszczyły 12 ha upraw nasiennych traw, a oprócz tego dziki zryły łąki i pastwiska, które są potrzebne dla koni, które trzymamy. Część upraw i użytków nie jest objęta obwodem łowieckim, więc chyba mam szanse na oszacowanie szkód. Tam jednak, gdzie grunty mieszczą się w obwodzie łowieckim na odszkodowanie widoków już brak. Gdy zgłosiłem szkody w kole łowieckim, usłyszałem że mimo szczerych chęci odszkodowania mi nie wypłacą, bo nie mają pieniędzy. Zaproponowali za to, że ustrzelą mi dzika, to narobię sobie kiełbasy – opowiada gospodarz. – Ręce mi opadły, bo nie wiedziałem czy śmiać się, czy płakać po takiej propozycji. Powiedziałem im na ile szacuję szkody i zapytałem, czy wystarczy im dzików w obwodzie, by pokryć moje straty, bo ja ceny dziczyzny znam. Innej oferty się jednak nie doczekałem, podobnie jak i szacowania szkód.

- To, co dzieje się na polach w mojej okolicy to już prawdziwy Armagedon – dodaje podłódzki rolnik. – Nasze uprawy służą już za stołówkę nie tylko dla dzików i saren, ale też jeleni i łosi, których wcześniej tutaj nie było. Do tego coraz więcej szkód robią bobry, które bardzo się namnożyły.

O podobnej ofercie odszkodowań w naturze usłyszeliśmy również od innych rolników. Wygląda więc na to, że po pierwsze – kuleje kondycja finansowa wielu kół łowieckich, a po drugie – pomysł odszkodowań w dziczyźnie myśliwi uznali za jakieś wyjście z sytuacji. Pytanie tylko, czy to pomysł trafiony?
-Gdyby to były lata 80-te, to pewnie bym się zgodził na te dwa dziki i jeszcze się cieszył – przyznaje rolnik z Kujaw, który również ofertę odszkodowania w naturze otrzymał. – Wtedy jednak dziczyzna była rarytasem, a koszty produkcji rolniczej dużo niższe. Po co mi dzik? Nie mam czasu bawić się w masarza, jak mi się zachce kiełbasy to pójdę do sklepu. Niech mi zapłacą za rekultywację łąki, bo kosiarką tam nie wjadę.

– Czy to koło łowieckie, czy tania jatka? – pyta z kolei Andrzej Nowakowski z Mazowsza.-Sarny wyżarły mi 4 ha rzepaku, a myśliwi pytają, czy bym dziczyzny nie wziął zamiast pieniędzy. Kiedy postraszyłem sądem to zaczęli płakać, że szkód jest za dużo, a w kasie pusto, bo członków ubyło, a polowań mało. Ceny w skupach dziczyzny tak spadły, że strzelać się nie opłaca.

I to niestety jest prawda. W skupach za tusze dzika dostać można 1-2,5 zł/kg w zależności od wagi zwierzęcia i miejsca trafienia. Za sarnę płacą 5-8zł/kg, a za jelenia – 4-5zł/kg. Tymczasem jak dowiadujemy się od myśliwych, granica opłacalności w przypadku polowania na dzika przebiega na poziomie około 3,5-4zł/kg. Gwałtowne spadki ceny dziczyzny w skupie to wynik nadpodaży mięsa dzika oraz jelenia na rynku europejskim, oraz efekt epidemii ASF. Pomimo zapewnień, iż wirus ASF nie ma wpływu na zdrowie człowieka, konsumenci rzadziej sięgają po mięso i wyroby z dzika. W efekcie przetwórcy obniżyli stawki skupu, ale i ilości skupionego mięsa przynajmniej połowę. Na popyt w minionym i bieżącym roku wpływ miała z pewnością również pandemia.
Covid-19 i ASF wpłynęły więc na równi także na dochody kół łowieckich. Te skurczyły się ponoć dramatycznie, co źle wróży i rolnikom liczącym swoje straty w uprawach.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (89)

  • AS 2021-04-09 11:59:16
    Tak dostaniesz dzika takiego co nie chciał myśliwy ani jego rodzina taki co idzie na dziczyznę do marketów. 😂
  • dopłata do pasożyta 2021-04-08 23:18:29
    Dlaczego rolniku my Polacy mamy dokładać olbrzymie pieniądze do twojego i innych nieudolnych gospodarstw przynoszących straty, nie umiesz gospodarować jesteś bankrutem sprzedaj gospodarstwo po co mamy do pasożyta dopłacać. Państwo lepiej wyjdzie likwidując wasze nieudolne gospodarstwa dając wam emerytury i renty a wasze ziemie dać lepszym mądrzejszym gospodarzom, którzy potrafią tak pracować by ziemia przynosiła zyski
    • niestety teraz polowania są tylko dla pasożytów 2021-04-09 07:43:32
      Dlaczego myśliwy my rolnicy mamy dokładać do twojego hobby? Dlaczego my rolnicy mamy karmić na swoich polach zwierzęta które ty upolujesz i sprzedasz albo zjesz? Skoro ty nie potrafisz wykonać planowanych odstrzałów, nie stać cię na wypłacenie odszkodowań za szkody łowieckie to dajmy możliwość polowania lepszym i mądrzejszym. Państwo lepiej wyjdzie likwidując wasz obecny nieudolny system łowiecki, dając możliwość polowań lepszym mądrzejszym myśliwym którzy potrafią polować i kontrolować pogłowie zwierzyny łownej, minimalizując szkody łowieckie.
      • Tadeusz 2021-04-09 10:09:32
        są jeszcze wolne miejsca w Tworkach
      • Ośrodek Tworki 2021-04-09 12:32:16
        Do Tadeusz. Tak są wolne miejsca zapraszamy.
      • Poraj 2021-04-09 16:24:21
        Dajecie się wkręcić rolnicy na zaczepny post ekotrolla
  • marian 2021-04-08 19:29:56
    osiem gwiazd dla pseudo myśliwych i osiem gwiazd dla rzadzących
  • Rolnik 2021-04-08 18:15:31
    Myślistwo należy upowszechnić na wzór wędkarstwa. Skończyć z monopolem kół łowieckich, kto chce zostać myśliwym niech nim zostanie, bez żadnej łaski władz koła. Zlikwidować plany łowieckie, wprowadzić tylko okresy ochronne dla poszczególnych gatunków zwierząt łownych. Oczywiście są to nierealne marzenia bo w Polsce jest tradycja kultywowana przez podchmielonych panów w kapeluszach z piórkiem. Utarło się, że to takie "ekskluzywne" hobby dla wybranych... Beton którego nie można skruszyć. Dlatego niech beton płaci, ale jak im zostały tylko te śmieszne składki członkowskie to nie mają z czego....
    • Mysliwy Torun 2021-04-08 22:10:42
      Caly PZL jest zbedny.. To siedlisko zassanych na stolkach cwaniakow.. Siedza w tych roznych komisjaach i pajacują nie majac na nic wplywu.. Nic dla nas nie robia i sa zbedni. Po co mam ich utrzymywac, placic 400 zl rocznie.. Wolalbym 400 zl na Pzl i 300 na kolo wplacic np do powiatu czy gminy lub nadleśnictwa i dostac odstrzal, a z tych 700zl x 130 tysiecy mysliwych plus pieniadze za tusze dla panstwa i z tego niech placa szkody
    • kupno broni i wędki 2021-04-08 22:45:21
      kupno broni i jej posiadanie nie jest równoznaczne z kupnem i posiadaniem wędki......potrzebna ci jest porada pewnego lekarza, aby ci wyjaśnił na czym polegają różnice
      • Rolnik 2021-04-09 07:13:58
        Wśród myśliwych myśliwych jest wielu ludzi którzy chyba nie przechodzili żadnych badań lekarskich (zwłaszcza psychologicznych) a posiadają broń. Nie brakuje idiotów czy psychopatów mażących się "farbą" po mordach... Nie mówiąc już o alkoholikach noszących broń po pijaku. Dlaczego więc zwykły obywatel który przejdzie wszystkie badania lekarskie oraz zda egzamin z łowiectwa (i nie mam na myśli teraźniejszego debilnego egzaminu PZŁ w którym pyta się np o "skoki", "łopaty" itp.) nie mógłby posiadać broni myśliwskiej i polować? Bez żadnego szemranego wkupywania się do koła łowieckiego? Bez tkwienia w tych skostniałych i niejednokrotnie patologicznych strukturach? Tak na marginesie w każdym domu czy gospodarstwie nie brakuje "sprzętów" którymi można zabić, w internecie można bez problemów kupić łuki bloczkowe czy broń czarno prochową... Także jaki masz problem z upowszechnieniem myślistwa i posiadania broni myśliwskiej? Chodzi ci wyłącznie o pielęgnowanie obecnego, patologicznego i skostniałego systemu łowieckiego.
  • 10 tys w prezencie 2021-04-08 13:35:21
    Nie każdy rolnik ma szkody, nie u każdego występują, jedni mają pola daleko od lasu np. kilometr, ci szkód nie mają, zwierzyna powoduje szkody w bliskiej odległości od lasu. Natomiast każdy rolnik dostaje bonus ..prezent w wysokości 10 tys zł rocznie od całego społeczeństwa w postaci różnicy między ZUS a KRUS. Każdy mały przedsiębiorca jak Polska długa i szeroka począwszy od małych miasteczek do wielkich miast, krawiec, szklarz, stolarz chciałby otrzymać prezent w wysokości 10 tys zł. To prawda czy fałsz panie red Tomczyk ?
    • Myśliwy Toruń 2021-04-08 13:51:34
      Są obwody gdzie las jest na 5% powierzchi i są szkody. To mit mieszczuchów, że zwierzyna zyje tylko w lesie.. Dziki potrafia zrobić eskapadę całonocną na kilka kilometrow w inny obwod, narobic szkod i wrocic do ostoi.. Sarny żyją wszedzie.. Jelenie czyvdziki swietnie czują się w trzcinowiskach..
    • marian 2021-04-08 19:28:22
      jak ty zdałeś testy na broń ...
      • Mysliwy Torun 2021-04-08 22:01:43
        Jak? Po znajomości!
      • Mysliwyvtorun 2021-04-08 22:04:14
        Ps. Jakie testy na bron??? Chyba niezbyt jestes zorientowany.. Wystarczy nalezec do PZŁ..
    • MYŚLĄCY LOGICZNIE 2021-04-09 20:08:26
      Rolnik nie dostaje prezentu. Rolnik płaci składki za siebie za żonę, za dorosłe dzieci i za rodziców jeśli jeszcze nie mają wieku emerytalnego. Przedsiębiorca płaci tylko za siebie, nikt go nie zmusza do płacenia za innych członków rodziny. Ponadto każdy rolnik płaci składki, każdy kto posiada min 1 ha gruntu podlega ubezpieczeniu z mocy ustawy i musi płacić bo inaczej Urząd Skarbowy wejdzie mu na konto. Przedsiębiorcą można być albo nie - jest dobrowolność a składki na KRUS nie są dobrowolne ale przymusowe. System jest powszechny i tani w obsłudze, dlatego składki są niskie ale też i świadczenia są niskie. Obecnie składka podstawowa to 420 zł za kwartał. Jeśli są 4 osoby dorosłe w rodzinie - tak jak u mnie to płacę za kwartał 1680 zł do tego dochodzi jeszcze składka zdrowotna po 20 zł od osoby jeśli jest powyżej 6 ha w gospodarstwie. Nikt mi prezentu nie daje i nawet jak nie mam pracy albo jest klęska i mam tylko straty to muszę płacić.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 100.26.179.251