Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR).

Podczas Festiwalu omówione zostaną m.in. problemy dot. ASF czy spadku liczebności stad trzody chlewnej., a także odtworzenie lokalnego i regionalnego rolnictwa poprzez skrócenie łańcucha dostaw.

OPZZRiOR przedstawi też projekt "Z Gruntu Polska" - wirtualny rynek produktów rolnych. Projekt ten otrzymał rekomendację wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane dwie aplikacje - pierwsza, to narzędzie zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego, termowizji i sieci neuronowych. Druga, to aplikacja mobilna "Demeter by Resq", która m.in. umożliwi wezwanie pomocy w obliczu zagrożenia, poinformuje i prześle rolnikowi zasady bioasekuracji w czasie rzeczywistym.

W części panelowej organizatorzy będą poszukiwali odpowiedzi m.in. na pytanie, czy patriotyzm gospodarczy i konsumencki jest z konieczności słuszną postawą i czy ma swoje rolnicze oblicze, czy polski rząd ma pomysł na odbudowę polskiego rolnictwa, czy wybór między liberalizmem i interwencjonizmem w gospodarce musi być wyborem zero-jedynkowym?

"Atmosfera w kraju sprzyja wspieraniu polskiej racji gospodarczej w stopniu pozwalającym na zorganizowanie wydarzenia, które wyróżnia polskie produkty" - mówił przewodniczący Rolniczego OPZZ i organizator Festiwalu Sławomir Izdebski.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Przygotowano warsztaty i zajęcia "Robotyka", podczas których dzieci mogą się nauczyć m.in. programowania i rozwinąć wyobraźnię przestrzenną.

Na zakończenie festiwalu odbędzie się koncert Zenka Martyniuka.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Patronat ma też Polska Agencja Prasowa.