Na znaczny wzrost liczby pożarów traw i lasów zwraca również uwagę Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Jak przekazała w poniedziałek PAP KG PSP ostatniej doby strażacy wyjeżdżali do ponad 1,1 tys. pożarów, z czego 714 stanowiły pożary traw.

Z kolei z prognozy Instytuty Badawczego Leśnictwa na poniedziałek wynika, że na terenie prawie całego Mazowsza istnieje średni stopień zagrożenia pożarowego.

13 marca ruszyła kolejna kampania akcji informacyjnej pod hasłem "STOP pożarom traw". Działania są prowadzone we współpracy z MSWiA oraz Lasami Państwowymi.

Akcja służy m.in. uświadamianiu społeczeństwa o stratach wynikających z podpalania traw i nieużytków. Najczęściej takie zdarzenia mają miejsce w marcu i w kwietniu.

Z informacji przekazanych przez PSP wynika, że w ubiegłym roku z ogólnej liczby 153 tys. 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 tys. 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4 proc.). W ich wyniku zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na prawie 41 mln zł. PSP odnotowała również prawie 9 tys. pożarów lasów. W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.