Abp Skworc wskazał, że w najbliższą sobotę Kościół będzie wspominać w liturgii św. Marka. W tym dniu odbywają się tradycyjne nabożeństwa przebłagalne i procesje z modlitwą o dobre żniwa i dobre urodzaje.

"Wiemy, że dobre plany są uwarunkowane klimatycznie. Wszyscy jesteśmy świadomi braku deszczu. Niebezpieczeństwo suszy staje się coraz bardziej realne. Wiemy, że obniżający się poziom wód gruntowych przy braku deszczu może tragicznie wpłynąć na pracę rolników. Skutki i konsekwencje będą odczuwalne przez całe społeczeństwo. Ta wizja w kontekście trwającej pandemii COVID-19 wydaje się jeszcze bardziej niebezpieczna" - powiedział hierarcha.

"W związku z tą trudną sytuacją chciałbym prosić was o szczególna modlitwę o deszcz i o dobrą dla rolnictwa pogodę. Zapraszam wszystkich bez wyjątku do gorącej i wytrwałej modlitwy w tej intencji. Dołączymy do naszych wezwań, do odmawianych indywidualnie lub wspólnotowo suplikacji, prośbę: +abyś ludowi Twemu deszczu udzielić raczył+" - dodał.

Kwestie ochrony i dbałości o środowisko naturalne od lat są przedmiotem szczególnej troski w nauczaniu biskupów katowickich. Problem ten poruszono również w liście biskupów z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na tegoroczny Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, zwracając uwagę, że Polska posiada najmniejsze naturalne zasoby wodne z wszystkich krajów Europy.

We wtorkowym przesłaniu do wiernych abp Skworc zaapelował też o modlitwę w intencji nowych powołań. "Stąd także moja konkretna prośba, abyśmy wołali do Pana żniwa, +aby posłał robotników na swoje żniwo+. Prosimy o nowe powołania do służby Bożej w Kościele. To ważna intencja szczególnie teraz, kiedy zbliża się czas matur i czas podejmowania decyzji na całe życie. Wspierajmy naszą modlitwą młodych ludzi, których Chrystus powołuje, aby odważnie odpowiedzieli na to wezwanie" - powiedział. (PAP)