Szef resortu rolnictwa przekazał na potrzeby najbardziej potrzebujących rolników sprzęt rolniczy – dojarki, schładzarki, śrutownik. Do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Nowej Białej oraz z sąsiednich Krępachów i Dursztyna trafiły natomiast torby medyczne.

– Liczymy na to, że to wsparcie, które udało nam się udzielić przyniesie ten efekt, że rolnicy będą mogli nadal normalnie prowadzić podstawową produkcję, którą zajmowali się dotychczas – podkreślił minister Grzegorz Puda.

Wsparcie w wysokości do 100 tys. zł

Pomoc pogorzelcom została uruchomiona jeszcze w lipcu, wkrótce po pożarze. Poszkodowani otrzymali wsparcie w wysokości do 100 tysięcy złotych na gospodarstwo rolne z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego. Ponad 1,2 mln złotych zostało przekazane do kasy Małopolskiej Izby Rolniczej.

Zwracając uwagę na konieczność jak najszybszego uruchomienia podstawowej produkcji przez poszkodowanych rolników minister zaapelował jednocześnie do wszystkich o solidarność, o wspieranie rolników poprzez zakup od nich produktów wytworzonych w gospodarstwie.

– Wprowadzamy kolejne ułatwienia m.in. rozszerzamy zasięg prowadzenia rolniczego handlu detalicznego na cały obszar kraju i zwiększamy kwotę wolną od podatku z 40 do 100 tysięcy złotych – poinformował minister.

Szef resortu rolnictwa przypomniał również o decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości w zakresie przygotowania projektu ustawy dotyczącego wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie, które poniosły straty w związku z ASF.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda zaapelował także do kierowców, aby wykazali się wyrozumiałością wobec rolników prowadzących aktualnie intensywne prace polowe i zbiory zbóż. – Bądźmy cierpliwi i ułatwiajmy rolnikom przejazd traktorami i kombajnami, gdyż są oni teraz w szczycie prac żniwnych – podkreślił szef resortu rolnictwa.