- Polska żywność ze względu na jakość i cenę od lat jest chętnie kupowana przez Czechów. Jednak kraj ten od dawna usiłuje zwiększyć własną produkcję rolną. Być może właśnie dlatego próbuje nas wypchnąć z rynku. W końcu właścicielem jednego z największych koncernów przetwórczych w Czechach jest premier tego kraju - zaznaczył minister.

Pytany, czy ma pewność, że żywność produkowana w Polsce jest "bezpieczna" i wysokiej jakości, Ardanowski zaznaczył, że należy rozdzielić jakość żywności i jej "bezpieczeństwo". Jego zdaniem jakość to te parametry żywności, za które konsument płaci drożej, a czasami chęć dodatkowego zysku powoduje, że niektórzy producenci stosują różne zamienniki, polepszacze, "różne +E+ ileś".

Ardanowski pytany był również o zapowiadane przez Czechów wzmożone kontrole polskiego mięsa oraz możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu importu. Jak podkreślił minister, - Polska żywność, ze względu na jakość cenę, od lat jest chętnie kupowana przez Czechów. Podkreśla jednocześnie, że Czechy od lat próbują zwiększyć własną produkcje rolną, co może skutkować próbą "wypchnięcia" nas z rynku.

- Staram się udzielać wywiadów czeskim mediom, tłumaczyć, że polska żywność jest bezpieczna, ale jak widać niewiele mogę w tej materii zdziałać - dodał.