Kurtyka przypomniał w wywiadzie telewizyjnym, że w ciągu dekady problem smogu ma znikać z Polski. - Jest to cywilizacyjne wyzwanie - zaznaczył. To "nasz wspólny cel" - podkreślił tym razem w komunikacie ministerstwa. I jak dodał: To jak szybko go osiągniemy, zależy m.in. od tego, kiedy z polskich domów znikną nieefektywne i wysokoemisyjne źródła ciepła.

Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł zwrócił uwagę, że problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy niemal całej Polski - a w szczególności regionu małopolski, województwa śląskiego i dolnośląskiego. Efektywność programu, a co za tym idzie poprawa jakości powietrza zależy od zaangażowania Polaków m.in. w wymianę tzw. kopciuchów, a tych może być ich nawet 3 mln, i docieplania domów. 

Wymiana pieców i docieplenie domów

W ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze" beneficjenci mogą otrzymać dotację do wymiany pieca oraz termomodernizacji domu jednorodzinnego. Zakładany budżet programu to ponad 100 mld zł. Minister klimatu i środowiska wskazał, że coraz więcej z Polaków decyduje się na skorzystanie z tego programu. W ciągu roku liczba składanych wniosków zwiększyła się dwukrotnie. Obecnie - jak wyjaśnił Kurtyka - to ponad 200 tys. wniosków na blisko 4 mld zł dotacji. Dodał, że chętnie Polacy korzystają również z ulgi termomodernizacyjnej. Nie ma na razie danych za zeszły rok, ale za 2019 w ten sposób podatnicy odliczyli 3 mld zł. Dodał, że w zeszłym tygodniu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 3,3 tys. wniosków od beneficjentów.

Minister wskazał, że na przyspieszenie programu przełożyły się m.in. decyzje co do uproszczenia wniosku o dotację, jak i skrócenie czasu ich rozpatrywania (z 90 do 30 dni). Osoby mniej uposażone mogą też skorzystać z podwyższonego dofinansowania (37 tys. zł). 

Największy ekoprogram w historii

Według wiceprezesa NFOŚiGW Pawła Mirowskiego "Czyste Powietrze" to największy projekt proekologicznym w polskiej historii. - Dotychczas w ramach programu złożono już ponad 222 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 4 mld zł - stwierdził. Zdaniem Mirowskiego dzięki kampanii "te liczby będą jeszcze większe, co tym samym przełoży się na korzyści dla domowych budżetów i przede wszystkim wpłynie na poprawę jakości powietrza".

Po pierwsze: edukować

Według resortu wzrost świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, "ma bezpośrednie przełożenie na większą troskę o jakość powietrza i tym samym jego poprawę", dlatego ruszyła ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna "Czyste Powietrze - zdrowy wybór. Twój wybór!", która jest prowadzona wspólnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Stowarzyszenie Program Czysta Polska. W ramach kampanii przewidziano emisję spotów telewizyjnych i radiowych oraz liczne działania edukacyjne skierowane m.in. do jednostek samorządu terytorialnego, pracowników gmin oraz ekspertów ds. termomodernizacji.