Obecnie pełniącym obowiązki dyrektora największego parku narodowego w Polsce - Biebrzańskiego, jest zastępca dyrektora tego parku, Mariusz Siłakowski. 13 maja minister środowiska odwołał dyrektora tego parku Andrzeja Grygoruka.

Andrzej Grygoruk był związany z Biebrzańskim PN przez wiele lat, wcześniej m.in. dwukrotnie jako wicedyrektor. Dyrektorem był przez ostatnie trzy i pół roku.

26 kwietnia w Biebrzańskim PN zakończyła się akcja gaśnicza trwającego tydzień pożaru na terenie parku, w którym spłonęło ok. 5,3 tys. ha podmokłych łąk i terenów leśnych.

Rzecznik ministerstwa środowiska Michał Gzowski poinformował w czwartek PAP, że jeśli wpłyną kandydatury, konkurs będzie przebiegał w trzech etapach. Rozstrzygnięcie jest planowane na połowę lipca.

Minister środowiska szuka też w konkursie dyrektora innego parku narodowego w Podlaskiem - Narwiańskiego. Do konkursu można się zgłaszać do 5 czerwca.

Dyrektor Narwiańskiego PN Ryszard Modzelewski wciąż pełni swoją funkcję, ale - jak powiedział PAP w czwartek - wystąpił do ministra środowiska z prośbą o odwołanie go z tego stanowiska, bo chce przejść na emeryturę, gdyż osiągnął wiek emerytalny. Dyrektorem Narwiańskiego PN był przez 15 lat.

Także ministerstwo środowiska potwierdza, że konkurs na dyrektora Narwiańskiego PN ogłoszono, bo dotychczasowy dyrektor tego parku wybiera się na emeryturę.