PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Mobilizacja rolników - to jeszcze nie koniec

Rolnicy protestowali w różnych regionach kraju. Głównie były to przejazdy ciągnikami po drogach krajowych, które powoli dobiegają końca, manifesty przed biurami posłów, którzy głosowali za "piątką dla zwierząt", blokady na przejściach dla pieszych. W rozmowach z redakcją protestujący podkreślają, że to nie koniec, a najbliższe działania będą przeprowadzone w Warszawie 13 października.Rolnicy zorganizowali w środę protesty w siedmiu miejscach na Pomorzu. Jak tłumaczą, chcą w ten sposób wyrazić sprzeciw m.in. wobec tzw. piątki Kaczyńskiego, czyli nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Rolnicy uważają, że procedowana ustawa jest ekonomicznie szkodliwa, nieodpowiedzialna i sprzeczna z interesem polskiego rolnictwa. Chcą również zwrócić uwagę na aktualne problemy polskiej wsi. Podkreślają, że protesty są organizowane oddolnie, bez żadnego szyldu. Zapowiadają, że będą one przebiegały spokojnie.

Jak poinformował dyżurny gdańskiego Punktu Informacji Drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Błotnicki, w związku z protestami zablokowany jest m.in. przejazd drogą krajową nr 6 w miejscowości Darżyno na trasie łączącej Lębork i Słupsk. - Co jakiś czas rolnicy pozwalają pojazdom oczekującym przejechać i ponownie wznawiają protest - powiedział Błotnicki.

Utrudnienia występują również na drodze krajowej nr 20, gdzie rolnicy zablokowali dwa ronda w Żukowie i jedno w Chwaszczynie. - W tych miejscach pojazdy rolnicze jeżdżą wokół ronda. Podobnie jest na w Czarlinie na skrzyżowaniu dk 91 i dk 22, gdzie mamy tymczasowe rondo - dodał dyżurny.

Rolnicy blokują również dk nr 55, w miejscowości Rychnowy Żuławskie, niedaleko Nowego Dworu Gdańskiego: "Tutaj jezdnia jest całkowicie zablokowana w obu kierunkach od ronda do trasy S7 do węzła Żuławy Wschód"

Rolnicy blokują również trasę Pułtusk-Serock. Jeżdżą ciągnikami w asyście policji.

Protest odbywa się także w Rychnowach między Chojnicami i Człuchowem na drodze krajowej nr 22. Ma on charakter rotacyjny - co jakiś czas rolnicy przepuszczają oczekujące na przejazd samochody. Na koniec kolumna ciągników ma wyruszyć w kierunku Chojnic, gdzie rolnicy chcą zostawić zaproszenia do rozmów w biurach pomorskich posłów.

Na ulice wyjechali również rolnicy z powiatu kościerskiego, gdzie blokują drogę wojewódzką nr 221 w Nowej Karczmie.

Protestujący w środę na drogach rolnicy zablokowali rondo na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Smardzew (woj. łódzkie). W tym miejscu rolnicy wyrzucili na jezdnię obornik. W związku z protestem utrudniania występują też m.in. na dk 60 na zjeździe na autostradę A1 w pobliżu Kutna.

Jak informuje dyżurny ruchu łódzkiego Punktu Informacji Drogowej GDDKiA Marcin Jackowski, po godz. 10.15 zablokowane zostało Rondo Żołnierzy Niezłomnych na dk 12 w miejscowości Smardzew w powiecie sieradzkim, w gminie Wróblew. To odcinek trasy między Sieradzem i Błaszkami. Rolnicy wyrzucili tam na jezdnię obornik. Na miejscu ruchem kieruje policja. Korkuje się również wjazd do Sieradza.

Protestujący producenci rolni z powiatu sieradzkiego zapowiadają, że będą blokować ruch na dk 12 w swoim regionie przez kilka godzin.

Wyznaczono objazd: z miejscowości Błaszki drogą wojewódzką 710 do miejscowości Warta i dalej drogą krajową nr 83 do Sieradza i drogi ekspresowej S8. W kierunku zachodnim odpowiednio Sieradz - Warta- Błaszki.

W Łódzkiem poważne utrudnienia występują też na drodze krajowej nr 60. Protestujący rolnicy zablokowali ciągnikami m.in. rondo przy zjeździe na autostradę A1 na węźle Kutno Północ. Spowolniony jest także ruch na tej trasie między Kutnem i Płockiem.

Jak informuje Radio Łódź, w związku z trwającą w środę akcją protestacyjną kierowcy napotkają też utrudnienia na dk 92, 50 i 70 w powiecie łowickim i skierniewickim. Ok. 50 ciągników i maszyn rolniczych wyjechało już na drogi i w bardzo wolnym tempie poruszają się z Błędowa w kierunku Łowicza i dalej dk nr 92 w kierunku Sochaczewa, aby potem na rondzie skręcić na krajową 50 i wrócić na teren powiatu łowickiego. Podobnie wygląda sytuacja na krajowej 70 na odcinku między Skierniewicami i Sierakowicami.

Kilkanaście ciągników rolniczych, które jadą w asyście policji w kierunku obwodnicy Opola, w wyraźny sposób spowalnia ruch na drodze krajowej nr 45 z Zawady do Opola. Właściciele maszyn protestują przeciwko ustawie "Piątka dla zwierząt".

Jak zapowiadał Adrian Kubosz, organizator protestu rolników w województwie opolskim, maszyny rolnicze miały utrudniać ruch m.in. na drodze krajowej nr 11 z Lublińca do Olesna i na drodze krajowej nr 45 z Zawady do Opola.

Jak poinformował dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, z Zawady na drodze krajowej nr 45 z Kluczborka do Opola wyruszyło kilkanaście ciągników. Jadące z prędkością 30 km/h w asyście policji pojazdy kierują się na obwodnicę Opola. Przejazd kolumny powoduje spowolnienie ruchu na tej trasie. Nie ma jeszcze informacji o innych utrudnieniach w regionie spowodowanych akcją Agrounii.

Na drodze krajowej nr 91 występują utrudnienia w ruchu pomiędzy Toruniem i Stolnem w związku z protestem rolników. Trasą łączącą województwo kujawsko-pomorskie z pomorskim jedzie bardzo wolno 15 traktorów.

Dyżurny z bydgoskiego oddziału GDDKiA Władysław Kończak poinformował, że w wolnym przejeździe traktorów w ramach protestu rolników uczestniczy 15 pojazdów.

- Przewidywany czas utrudnienia wynosi ok. 2 godzin - podkreślił dyżurny z GDDKiA.

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanych u lokalnego lidera Agrounii Michała Damsa wynika, że rolnicy ruszyli kolumną ze stacji benzynowej w Żyglądzie i jadą w kierunku Stolna. Później - przez Kończewice - wrócą do miejsca rozpoczęcia protestu.

Oficer Prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Chełmnie asp. Dorota Lewków poinformowała PAP, że w proteście bierze udział 14 ciągników i 5 osobówek.

- Spowalniają one ruch jadąc zgodnie z przepisami w grupach po 5 pojazdów z prędkością 20-25 km/h - podała rzecznik prasowa.

Protesty rolników w regionie odbywają się także m.in. w Lipnicy, Osięcinach, Sępólnie Krajeńskim, a pikieta stacjonarna zaplanowana jest w Bydgoszczy.

Na drogach krajowych nr 15 i 16 (woj. warmińsko-mazurskie) rozpoczęły się protesty rolnicze. Protestujący wyjechali ciągnikami na trasy i spowalniają ruch - podała policja.

Jak podała ostródzka policja, drogą krajową nr 16 jedzie kolumna pojazdów rolniczych. 14 ciągników i 9 innych samochodów osobowych oflagowanych jedzie z Samborowa w kierunku Iławy. Kolumna przemieszcza się spowalniając ruch do parkingu leśnego w Iławie, zawraca i ponownie jedzie w kierunku Samborowa.

Rolnicy protestują też w Nowym Mieście Lubawskim na trasie dk 15. Kolumna ciągników jedzie od skrzyżowania ulic Kopernika z Mickiewicza do ronda. Tam zawraca i ponownie jedzie w kierunku skrzyżowania.

Na drodze krajowej nr 15 w Sampławie protestujący chodzą po przejściu dla pieszych, blokując ruch samochodów.

Rolnicy protestowali również w Siedlcach, przed biurem posłów PiS.

Trasa Augustów - Warszawa w miejscowości Bargłów Kościelny.

fot. K.Krupiński
fot. K.Krupiński

W Bydgoszczy trwa przemarsz rolników, w zgromadzeniu bierze udział ok. 250 osób. Rolnicy odwiedzają biura posłów, którzy opowiedzieli się za "piątką dla zwierząt". Mają dla nich specjalne prezenty.

fot. Michał Nowacki
fot. Michał Nowacki
Podarunki dla posłów fot. Michał Nowacki
Podarunki dla posłów fot. Michał Nowacki


Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (36)

 • Logan 2020-10-18 12:20:56
  A co wam przeszkadza 5 dla zwierząt , bo zamiast biedne psy na łańcuchach trzymać , będziecie musieli kojce porobić i budy z prawdziwego zdarzenia , to was tak boli , bo zamiast zabijania rytualnego gdzie zwierzęta cierpią strasznie bo żydkowi lub arabowi trzeba dogodzić , bo ci co mają fermy futerkowe i zatrudniają w 98% ukraińców za grosze , a wy tak się za nimi wstawiacie i gdzie zwierzęta cierpią niewyobrażalne męki , teraz wychodzicie protestować bo dostaliście po parę groszy od lobby żydowskiego i futrzarskiego za strajkowanie , bo jak zwykle wy wieśniaki los zwierząt zawsze mieliście w (...) , ważna jest kasa , aby pokazać sąsiadowi kolejną furę aby zzieleniał z zazdrości
 • pracuję na duzej budowe 2020-10-09 09:14:12
  Ach wy biedni rolnicy, pokrzywdzeni, uczciwi. Zygać mi się che jak was słucham. Zarabiam 10 500 na rękę. Odopowiadam za kilkuset milionowy kontrakt, jak coś się komuś stanie to jak beknę, nie ma zysku ja obrywam po uszach, w pracy pod 10-12h, telefony o 2 w nocy to norma bo coś się dzieje. Ja oddaję 5500zł podatku, mój pracodawca prawie 3500zł czyli w sumie z mojej pensji idzie 9000zł podatków i składek. I to idzie na was marudy i darmozjady którym mało. Ale wy tylko potraficie mówieć więcej, daj, to moje bo mi to się NALEŻY. Gó#no wam się wszystkim należy.
 • baca56 2020-10-08 11:55:17
  Do koleżanek i kolegów rolników! UWAGA! To forum zostało opanowane przez trolle. Zanim odpyskujesz - zastanów się! To nie jest przypadek - próba wprowadzenia "5 dla zwierząt", nominacja Pudy, do cna fałszywy przekaz TVPIS i zmasowana akcja trolli na tym forum (tak źle jeszcze nigdy nie było) to różne formy tej samej, antyrolniczej wojny. Jeśli mamy się jakoś na tym forum komunikować - po pierwsze UWAGA NIE KARMIĆ TROLLI
  • no 2020-10-08 12:59:59
   bydło nakarmione?podatki zapłacone?
 • And 2020-10-08 09:05:30
  Trzeba dom kota na zolibożu zablokowac i miesiaczkę 10.
 • Kacap 2020-10-08 07:13:54
  Wyjdziecie na ulice jak 500 plus zabiora a wtedy to my wam damy popalic . po co protestowaly kobiety o aborcje po co protestuja homoseksualisci. Pamietajcie syty glodnego nie zrozumie . Jak wybuchla pandemia to biliscie sie o wozek w markecie jak szczury . Tak wogole to duzo ludzi w miescie rozumie o co chodzi ale jest spora czesc ktorym sie wmowilo ze rolnocy to sadysci co nie bylo trudno bo prawie kazdy chce dobrze dla zwierzat .
  • Pogromca Kacapów 2020-10-08 07:31:46
   @Kacap Tak tak Oni też drogi blokowali? Czy ktoś Ci broni strajkować? Nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie dlaczego blokujcie drogi niewinnym ludziom? Dlaczego nie jedziecie pod sejm tylko wielkich bohaterów zgrywacie na lokalnych drogach? Odpowiedz na pytanie dlaczego blokujcie niewinnych ludzi? Za trudne pytanie i nie będzie odpowiedzi? Zresztą i tak większość z Was siedzą tylko jak Tchórze w domu za klawiaturą jak Ty.
   • Lemieaz 2020-10-08 11:56:51
    Korona ci z głowy spadła przez blokady, rolnicy nie mają wyjścia i muszą pokazac swoje niezadowolenie , skąd wiesz może i ty jutro bedziesz blokowal drogi jak ci social zabiorą ,
   • debillemiesz 2020-10-08 12:29:07
    wypierd. do roboty policja powinna wziąść pały
  • taaaaa, 2020-10-08 09:44:45
   A na wsiach ludzie mają pełne spiżarnie jedzenia, weki na dwa lata, 3 zamrażarki mięsa (ciekawe co zrobisz jak nie będzie prądu przed dobę bo miastowi Ci go wyłączą), mąki na chleb na 5 lat. Obudź się chłopie, czy na wsi czy w mieście ludzie nie mają zapasów jedzenia na dłużej niż tydzień (oby) - bo nie ma takiego zwyczaju od kiedy wszystko jest w sklepach, a sklepy pootwierane od rana do wieczora. Czy na wsi czy w mieście nawet nie hodują kur na własne jajka - idź się przejdź po swojej wsi i sam sprawdź! Wszyscy tak samo zapierniczają do sklepu, bo nikt nie robi zakupów na zapas - nawet kilograma pomidorów nie potrafią ludzie kupić żeby mieć na dwa dni, tylko kupują jednego pomidora i 3 plasterki szynki. Tak jest na wsi i w mieście.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.234.247.75
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.