"Nieprawdziwe są doniesienia medialne dotyczące możliwości szczepienia norek przeciwko COVID-19. Szczepionka Zoetis SARS-CoV-2 jest eksperymentalnym produktem leczniczym, który nie posiada rejestracji, a co za tym idzie - nie jest dopuszczona do obrotu. Nie ma obecnie możliwości zastosowania jej ani u norek, ani u zwierząt towarzyszących człowiekowi" - podkreślono w komunikacie.

Kilka dni temu firma Zoetis, która była częścią koncernu farmaceutycznego Pfizer, a obecnie zajmuje się produkcję leków dla zwierząt, poinformowała resort rolnictwa i Instytut Weterynaryjny w Puławach, że "trwają prace nad rozwojem szczepionki przeciwko koronawirusowi dla zwierząt".

Dyrektor tej firmy Rafał Szczytowski wyjaśnił PAP, że firma jest gotowa złożyć wniosek "o dopuszczenie szczepionki nie posiadającej pozwolenia na czas określony do obrotu w Polsce w związku z przypadkami zagrożenia życia zwierząt, jeśli oczywiście taka potrzeba zostanie zidentyfikowana przez ministerstwo". Jego zdaniem taki wniosek powinien wyjść z ministerstwa, a "firma jest gotowa wesprzeć działania polskiego rządu w tym zakresie".

Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że resort oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach na bieżąco śledzą i analizują możliwości zastosowania szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 m.in. u norek.

Dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk powiedział PAP, że otrzymał pismo od firmy Zoetis dot. szczepionek dla zwierząt i zostało ono już przeanalizowane. "Przyjmujemy informację z dużym zainteresowaniem (...) będziemy na prośbę ministra kierowali konkretne pytania do firmy, bowiem korespondencja pozostawia bardzo dużo wątpliwości" - powiedział szef Instytutu.

Dodał, że z informacji tych wnioskuje, że ta szczepionka nie jest jeszcze zarejestrowana w żadnym państwie na świecie. Podkreślił, że aby ją stosować, trzeba mieć "absolutną pewność i dane dotyczące jej skuteczności".

"Chcielibyśmy też dowiedzieć się, gdzie i kiedy została ona zastosowana w badaniach klinicznych i jakie są wyniki tych badań i przede wszystkim czy szczepionka zapobiega zarażaniu się norek i zabezpiecza przez tworzeniem mutacji" - wyjaśnił Niemczuk.

Dyrektor Instytutu zwrócił uwagę, że firma jasno wskazuje, iż norki są niezwykle istotnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz PIWet podzielają opinię firmy prowadzącej prace nad szczepionką - powiedział Niemczuk.

W komunikacie przypomniano, że resort już wcześniej podjął odpowiednie działania poprzez opracowanie i wdrożenie aktów prawnych zgodne z rekomendacjami: Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) czy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), których naczelną zasadą jest weterynaryjna ochrona zdrowia publicznego w myśl zasady One Health (Jedno Zdrowie).

"Należy podkreślić, że celem wprowadzenia krajowych przepisów w zakresie monitorowania i zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowia publicznego związanego z zagrożeniem spowodowanym SARS-CoV-2, a tym samym przeciwdziałanie skutkom pandemii COVID-19. SARS-CoV-2 jest bowiem wirusem zoonotycznym, którego pochodzenia wciąż nie udało się dokładnie określić. Przez ponad rok panowania pandemii jedynie u norek stwierdzono dalszą transmisję norka-norka i norka-człowiek" - czytamy w komunikacie.

Minister rolnictwa polecił prof. Niemczukowi wyjaśnienie wszystkich możliwych wątpliwości natury epizootycznej oraz administracyjnej. Zweryfikowane zostaną między innymi informacje dotyczące etapów procesu rejestracji preparatu i ewentualnego dopuszczenia do stosowania w innych państwach UE lub w USA. Odpowiedzi na te pytania pozwolą na podjęcie analiz na podstawie których zostaną przygotowane bezpieczne rekomendacje w kwestii zapobiegania i zwalczania choroby - poinformował resort rolnictwa.

źródło:PAP