Resort rolnictwa przekazał, że w środę odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie Agroprzedsiębiorca RP 2021-2022. Konkurs honorowym patronatem objął wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Jak dodano, była to 31 edycja konkursu, a jego celem jest uhonorowanie oraz promocja najlepszych polskich rolników, a także przedstawicieli szeroko rozumianej branży agrobiznesu.

-Państwa codzienna ciężka praca doczekała się dziś nagród. Chciałbym za tę pracę bardzo podziękować. To właśnie Wy codziennie budujecie i rozwijacie polską wieś i produkujecie oraz przetwarzacie produkty spożywcze zapewniając nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. W kontekście ostatnich lat pandemii covid, a teraz napaści Rosji na Ukrainę, przekonujemy się jak ważne jest - dla naszej ojczyzny, dla Europy i całego świata - rolnictwo. Teraz już wszyscy widzą, jak kluczowa jest to dziedzina gospodarki. Dlatego potrzeba nam tej wielkiej troski o sprawy wsi, ale przede wszystkim takich działań, żeby wieś mogła się dalej rozwijać, a rolnicy jeszcze lepiej i efektywniej produkować - mówił podczas uroczystości cytowany przez resort wiceszef MRiRW Ryszard Bartosik.

Konkurs Agroprzedsiębiorca RP organizowany jest przez Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych AGRO i rozgrywany w pięciu kategoriach: Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP, Zasłużony Promotor Agrobiznesu, Wybitny Agroprzedsiębiorca RP, Wybitny Promotor Agrobiznesu oraz Agroprzedsiębiorca Wszech Czasów RP. Nagrodami w konkursie są: szable oficerskie, buzdygany i szyszaki.

Ministerstwo poinformowało, że laureatami w kategorii "Wybitny Agroprzedsiębiorca" zostali: Józef Grot (twórca i współwłaściciel Zakładu Przetwórstwa Mięsnego "Grot" w Starowej Górze w woj. łódzkim); Karol Pawlak (twórca i współwłaściciel firmy Vitroflora w Trzęsaczu w woj. kujawsko-pomorskim); Marzena i Janusz Zalarscy (współwłaściciele Zakładu Przetwórstwa Mięsnego "Płatek" w Nowej Wsi Szlacheckiej w woj. małopolskim).

W kategorii "Wzorowy Agroprzedsiębiorca" wyróżniono: Edwarda Bajko (prezesa Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim w woj. lubelskim); Ewę Brzezińską i Andrzeja Karczewskiego (współwłaścicieli Piekarni WACYN w Radomiu-Wacynie w woj. mazowieckim); Barbarę i Ryszarda Grzesików (współwłaścicieli Szkółki Roślin Ozdobnych Eko-Garten w Lipnicy Górnej w woj. małopolskim); Krzysztofa Krawca (twórcę i współwłaściciela firmy Krawiec Traktor s.c. w Paciorkowej Woli Nowej w woj. mazowieckim); Jarosława Marciniaka (prezesa Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej CUIAVIA w Inowrocławiu w woj. kujawsko-pomorskim); Irenę Miedzińską (prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu w woj. wielkopolskim); Stanisława Najdę (twórcę i współwłaściciela firmy SONAROL Sp. j. Najda w Jeziorku w woj. podlaskim); Annę i Mirosława Pelczarów (twórców i współwłaścicieli firmy M. Chocolatier Anna Pelczar w Korczynie w woj. podkarpackim); Janusza Zakrzewskiego (twórcę i właściciela firmy Evergreen Solutions w Pyrzycach w woj. zachodniopomorskim).

Z kolei wyróżnionym w kategorii "Zasłużony Promotor Agrobiznesu" został Mirosław Dębski (kierownik Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. prof. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" w Ciechocinku w woj. kujawsko-pomorskim).