Celem konsultacji jest wysłuchanie opinii publicznej na temat możliwych wariantów polityki promocji oraz zebranie poglądów na temat tego, w jaki sposób polityka promocyjna może zwiększyć swój wkład w promowanie bardziej zrównoważonej produkcji i konsumpcji oraz bardziej zbilansowanej diety zgodnie ze strategiami Komisji Europejskiej "Od pola do stołu" i "Bioróżnorodność" oraz planem "Europa pokonująca raka".

Jak informuje na swojej stronie internetowej Krajowa Rada Izb Rolniczych, nowe podejście do polityki promocyjnej UE może wiązać się z zakończeniem promocji mięsa (nawet jeśli jest produkowane w sposób zrównoważony), wina oraz innych produktów i niektórych oznaczeń geograficznych, a promowane będą tylko zrównoważone owoce i warzywa.

Z informacji KOWR wynika, że obecnie polskie organizacje prowadzą kilka kampanii promocyjnych współfinansowanych ze środków UE. To np. kampanie: "Mięso o europejskiej jakości - kontynuacja", realizowana na rynkach Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Kanady, dotycząca wieprzowiny, wołowiny i przetworów mięsnych wytworzonych na bazie tych mięs; "Drób z europejskim paszportem" skierowana do obiorców w Chinach, Hongkongu i Japonii; "Indyk z Europy - pod skrzydłami jakości" realizowana w Czechach, Niemczech i na polskim rynku dotycząca mięsa drobiowego (indyczego).

Ponadto jeszcze trwają kampanie: "Bioeurope wysokiej jakości" przeznaczone do odbiorców w USA i Kanadzie dotycząca produktów ekologicznych; "Europa pełna smaków - tradycja i jakość", realizowana na rynkach Chin, Hongkongu, Japonii, Korei Płd. i Wietnamu, dotycząca mięsa wołowego, wieprzowego, drobiowego (świeżego, schłodzonego i mrożonego), owoców, warzyw; "Siła smaku, witamin i kolorów - poznaj jakość jabłek z Europy" realizowana na rynku Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Są to kampanie 2-3-letnie, a ich łączny budżet wynosi 15,7 mln euro. Najwięcej pieniędzy do wydania (ponad 4,9 mln euro) jest w ramach kampanii "Europa pełna smaków" realizowanej przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej/ Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw - Spółdzielnia osób prawnych.

Tegoroczny budżet KE na politykę promocji produktów rolno-spożywczych wynosi 182,9 mln euro. Około połowy budżetu przeznaczono na promocję produktów organicznych, zrównoważonego rozwoju oraz spożycia owoców i warzyw.

Komisja Europejska planuje przedstawienie propozycji zmian w polityce promocji w pierwszym kwartale 2022 r.