W czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przekazał, że 65 pojazdów ratowniczo-gaśniczych o łącznej wartości 52 mln zł trafiło do strażaków ochotników z gmin, które zwyciężyły w obu turach "Bitwy o wozy".

- Obecna sytuacja pandemii pokazuje, jak istotne jest wspieranie służb ratowniczych. Dotrzymaliśmy obietnicy złożonej latem i efekt tego jest już rzeczywisty, to nowe pojazdy dla OSP, które posłużą do niesienia pomocy mieszkańcom tych konkretnych gmin - podkreślił z kolei Maciej Wąsik, wiceminister SWiA nadzorujący Straż Pożarną.

Maciej Wąsik zaznaczył też, że ogłoszona latem akcja profrekwencyjna związana z wyborami prezydenckimi spotkała się z bardzo dużym odzewem. - W lokalnych społecznościach wytworzyła się zdrowa rywalizacja, której celem było zwiększenie bezpieczeństwa swojej gminy, a co za tym idzie także swoich bliskich. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji, a także tym, którzy byli zaangażowani w finalizację zakupu samochodów - powiedział Wąsik. Jak dodał, zainteresowanie akcją pokazało, że warto będzie do niej wracać w przyszłości.

"Bitwa o wozy" to akcja profrekwencyjna zorganizowana przez MSWiA podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku. Jej celem było zarówno zachęcenie lokalnych społeczności do uczestnictwa w życiu publicznym, jak i umożliwienie zdobycia wozu strażackiego gminom do 20 tys. mieszkańców, które zazwyczaj miały trudności w wygospodarowaniu pieniędzy na ich zakup. W I turze wyborów do zdobycia było 16 pojazdów (1 samochód na każde województwo), natomiast w II turze było to 49 pojazdów (1 samochód na każde z 49 byłych województw, według stanu granic województw, który obowiązywał 31 grudnia 1998 r.). Samochody ły OSP z gmin, w których była najwyższa frekwencja podczas wyborów prezydenckich.