Jak zapowiada Jarosław Asztemborski z sierpeckiego muzeum, podczas imprezy plenerowej "Żniwa w skansenie" zostaną ożywione zwyczaje, dziś już zapomniane, a które dawniej towarzyszyły zbiorom plonów na mazowieckiej wsi.

- Niegdyś żniwa rozpoczynano z wielką nabożnością. O świcie żeńcy wychodzili w pole niosąc w ręku sierpy i kosy. Przeżegnawszy rolę szli przed siebie, w skupieniu kładąc za sobą kłosy. Pierwsze z nich układali w znak krzyża - przypomina m.in. Asztemborski, zapraszając do odwiedzenia 4 sierpnia sierpeckiego skansenu. I dodaje: "w pierwszą niedzielę sierpnia na muzealnych polach staną stygi, znów usłyszeć będzie można pracujące kosy i sierpy, do pracy wyjedzie żniwiarka, ponownie ruszy młockarnia, a w stodołach zabrzmi stukot cepów".

Asztemborski podkreśla, że żniwa w Muzeum Wsi Mazowieckiej "mają charakter rodzinnego pikniku, podczas którego zwiedzający poznają zapomniane zwyczaje i prace związane ze zbiorem plonów", a jednym z najciekawszych wydarzeń będzie tam widowisko folklorystyczne "Idą polem żniwa ...", przygotowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa.

- Uroczyste wyjście w pole, koszenie, wiązanie snopów i stygowanie, tańce na rżysku, wyplatanie słomianych powrozów i wspólny posiłek to tylko niektóre z obyczajów, którym przyjrzą się widzowie. W wielu z nich wezmą też aktywny udział - zapowiada Asztemborski, anonsując "Żniwa w skansenie" w Sierpcu. Jak dodaje, "w zagrodach gospodynie stworzą wieniec dożynkowy, by podziękować Opatrzności za zbiory, jak również ustroją tzw. "przepiórkę", jako dar dla myszy i szkodników, by te nie niszczyły zbiorów".

"W okresie żniw nie tylko w polach pracowano w pocie czoła. Dlatego też wnętrza izb chłopskich i skansenowskie podwórza wypełni gwar prac gospodarskich. Zwiedzający zobaczą, jak niegdyś cięło się sieczkę z pomocą sieczkarni ręcznej, mieliło zboże na kaszę, ubijało masło w kierzance, przygotowywało przetwory, pęczkowało zioła pozyskane z przydomowych ogródków, tkało szmaciane chodniki i haftowało" - podkreśla Asztemborski.

Wśród atrakcji, jakie będą czekały na gości "Żniw w skansenie" w sierpeckim Muzeum Wsi Mazowieckiej, wymienia także możliwość odwiedzenia warsztatów rzemieślniczych, do których powrócą rzeźbiarz, kowal, szewc i wiejski plecionkarz oraz w olejarni, gdzie zobaczyć będzie można tłoczenie oleju na gorąco. - Niemałą gratką dla miłośników swojskich smaków będą też degustacje. Zwiedzający posmakują chrupiącego chleba na zakwasie ze świeżo ubitym masłem, oleju lnianego i ogórków, kiszonych w skansenie, według dawnych receptur - zachęca Asztemborski.

Jak zapowiada, odwiedzający Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w tym najmłodsi, będą mogli nauczyć się m.in. młócenia zboża, oczyszczania ziaren we wialni i mielenia ich na żarnach, pod opieką pszczelarza zajrzeć do ula i posmakować miodu wprost z plastra, a także zasiąść do garncarskiego koła i wraz z garncarzem zrobić własne naczynia.

W trakcie "Żniw w skansenie" w Sierpcu w pochodzącym z XVIII wieku kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie msza święta w intencji rolników i udanych zbiorów.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Obecnie zajmuje ok. 60 ha, gdzie znajduje się m.in. kilkanaście obiektów, zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki, w tym kościół, kuźnia czy karczma. W plenerach i wnętrzach historycznych obiektów skansenu powstawały znane filmy, jak np. "Ogniem i Mieczem", "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać".