PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Myśliwy skazany za znęcanie się nad postrzelonym dzikiem

Myśliwy skazany za znęcanie się nad postrzelonym dzikiem
Myśliwy usłyszał wyrok za znęcanie się na upolowaną zwierzyną, Foto ilustracyjne: Pixabay/ulfake76

Sąd Rejonowy w Rawie Mazowieckiej (woj. łódzkie) uznał myśliwego winnym znęcania się nad dzikiem w trakcie polowania oraz skłusowania dwóch innych zwierząt.



Po półtorarocznym procesie zapadł wreszcie wyrok w sprawie myśliwego, oskarżonego o znęcanie się nad postrzelonym w trakcie polowania dzikiem. Michał Ł. usłyszał w Sadzie Rejonowym w Rawie Maz. wyrok więzienia w zawieszeniu oraz orzeczenia słonych kar finansowych - podaje lokalny portal egłos.pl.

Myśliwy stanął przed sądem za sprawa jednej z organizacji obrony praw zwierząt oraz filmików z polowań, opublikowanych w mediach społecznościowych. Został oskarżony o znęcanie się nad postrzelonym w trakcie legalnego polowania dzikiem, oraz bezprawne ustrzelenie słonki i sarny. Według prokuratury, mężczyzna miał przez 20 minut zadawać ból postrzelonemu w kręgosłup dzikowi, po czym dobić go nożem, co kłoci się z przepisami dotyczącymi prowadzenia polowań.

Prokurator domagał się kary bezwzględnego więzienia dla oskarżonego. Sąd uznał myśliwego winnym stawianych zarzutów i skazał go na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Sędzia orzekł też karę grzywny w wysokości 13 tys. zł oraz nakaz wypłaty nawiązki w kwocie 15 tys. zł na rzecz fundacji „LPM – Ruch na rzecz obrony praw zwierząt i ludzi”. Michał Ł. ma również pokryć koszty sądowe. W orzeczeniu znalazł się także 10-letni zakaz polowań oraz przepadek broni myśliwego.

Oskarżony w trakcie procesu przekonywał, że faktycznie dobił upolowanego dzika nożem, ale inne stawiane mu zarzuty są bezpodstawne. Twierdził również, że zdarzenie uwiecznione na filmie miało miejsce cztery lata wcześniej, niż mówi akt oskarżenia.Nie przyznawał się również do skłusowania słonki i ustrzelenia sarny bez upoważnienia.


Sąd dał jednak wiarę przedstawionym dowodom i zeznaniom świadków. Uzasadniając wyrok sędzia zwrócił uwagę na wysoką społeczną szkodliwość czynów. Wydany wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

 



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (36)

  • Mlody 2021-07-12 07:24:21
    Myśliwi na własne życzenie mają coraz gorszą opinię. Jeśli jest artykuł np. O rolnik który się znęcał nad zwierzętami w swoim gospodarstwie to rolnicy wyraźnie sprzeciwiają się takim patologiom a jak jest jakikolwiek artykuł a patologicznych zachowaniach myślowych to inni myśliwi wypisują takie bzdury że zastanawiam się kto wam dał pozwolenie na broń?! I wy chcecie być postrzegani przez społeczeństwo poważnie?? Zło jest złem nie ważne czy rolnik czy myśliwym ksiądz
  • zetka 2021-07-11 22:59:10
    jestem myśliwym i z pokoleniowymi tradycjami , poluję zgodnie z Polskim Prawem Łowieckim ustalonym w 1995 roku i wara wam do tego.
    • Brat wujka Staśka 2021-07-12 07:14:01
      A jakież to prawo ?? Stek bzdur napisany przez pijaczków dla pijaczków. Myśliwi robią co chcą i nikt im nic nie może zrobić a gdy ktoś z wewnątrz nagłośni patologię ten jest już na zewnątrz. Pocieszające jest to,że komucho sb-ków covid i czas nieuchronnie przerzedza do krainy wiecznych łowów :)
  • LPM - Ludzie przeciw myśliwym 2021-07-11 22:54:44
    Razem z Viva!, z Otwarte Klatki oraz z Fundacją Niech Żyją! już doprowadziliśmy do skazania rolnika, który gilotynował karpie. Już doprowadziliśmy do odebrania podłym sadystom rolnikom psów, koni i krów, które były maltretowane. My wspólnie – wszystkie organizacje prozwierzęce, antyłowieckie i antyrolnicze doprowadzimy powoli ale skutecznie do likwidacji wszelkiego cierpienia zwierząt, zadawanego codziennie przez rolników i myśliwych. BESTIALSTWEM, którego dopuszczają się codziennie myśliwi i rolnicy, sami stawiają się poza kręgiem ludzi cywilizowanych. Wyrażam niniejszym podziękowanie redaktorowi Tomczykowi, który miał odwagę na tym rolniczym forum pokazać bestialstwo rolników i myśliwych. Redaktor Tomczyk jest z nami. Nasza Piątka dla Zwierząt zwycięży.
    • Grzegorz Tomczyk 2021-07-11 23:25:47
      Poinformowałem Czytelników o rozstrzygnięciu, jakie ogłosił niezawisły sąd w dość głośnej sprawie. Uznałem, że to konieczne, bo łowiectwo i rolnictwo są ze sobą nierozerwalnie związane. Na tym moja rola się kończy. Cała reszta reszta to nadinterpretacja. Zapewniam, że nie jestem przeciwnikiem idei łowiectwa i nic nie mam do myśliwych. Mogę być wrogiem jedynie wszelkich nadużyć i patologii, we wszelkich organizacjach i strukturach.
      • łowiectwo to nie idea 2021-07-12 16:41:03
        redaktor nie jest przeciwnikiem idei łowiectwa, jest przeciwny łowiectwu. Dla redaktora "Idea może być, ale łowiectwo - NIE". I to widać, słychać i czuć w każdym artykule redaktora Tomczyka. Łowiectwo - Nie ! .. Idea łowiectwa - Tak, dopóki pozostaje jedynie Ideą. Taki "idealista łowiecki" ...
    • Józef 2021-07-11 23:47:18
      O ile pamiętam, to red.Tomczyk pisał też też o nadużyciach tzw. obrońców zwierząt, jak bezprawnie odbierali zwierzęta ludziom albo przeszkadzali w odstrzałach sanitarnych dzików. To może on nie jest "zielony" tylko obiektywny?
  • Pozdrawiam z Lubelskiego 2021-07-11 21:56:41
    Panie Redaktorze,ale Pan rozczynił :) Co jeden to lepszy wariat :) Już dawno się tak nie uśmiałem. Kiedy wojna miasta,wsi,myśliwych i zielonych???? Dzisiejsze wpisy to jak z kliniki dla psychicznie chorych :)
    • Anonim 2021-07-12 00:02:06
      Pozdrawia szczęśliwy posiadacz psa rasy posokowiec bawarski. Dodam, że pies dużo czasu spędza w lesie:-)
  • Piotr 2021-07-11 21:45:07
    Sami ekolodzy tylko jak dzik czy sarna mu rozwali samochod, to eko już nie ma siedzi i placze sa autem, zamiast dzikowi udzielic pomcy