O tym, że Podkarpacie będzie uczestniczyć w tym projekcie, poinformował na konferencji w Rzeszowie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba.

- Komisja Europejska dwa dni temu potwierdziła, że program zostanie uruchomiony i będzie finansowany z budżetu UE. Mam osobistą satysfakcję, bo zaproponowałem, aby włączyć Podkarpacie do tego programu, i udało się przekonać moich kolegów z hiszpańskiej Aragonii (ten region będzie liderem projektu) - dodał.

Głównym założeniem programu jest niwelowanie nierówności regionalnych w zakresie infrastruktury transportowej. Jak zaznaczył europoseł, z punktu widzenia Podkarpacia jest to projekt szczególnie ważny.

- Wiadomo, że w zakresie dostępności komunikacyjnej trzeba jeszcze w naszym regionie wiele zrobić. Ten program umożliwia wymianę doświadczeń między 12 regionami Europy, m.in. z niemieckiej Brandenburgii czy brytyjskich Wysp Szetlandzkich. Są to regiony, które jeszcze kilka lat temu miały podobne problemy jak Podkarpacie - uważa Poręba.

W jego opinii, taka wymiana doświadczeń przełoży się na szybki rozwój regionu.

W ramach projektu odbywać się będą m.in. spotkania i seminaria na temat konkretnych kwestii dotyczących transportu na terenach wiejskich. Poza tym w każdym z regionów będą tzw. wizyty studyjne; opracowany będzie także przewodnik dobrych praktyk w zakresie rozwoju transportu.

Projekt będzie trwał dwa lata - do końca 2014. Każdy region w ramach tego programu wpłaca od 150 do 200 tys. euro, ale z budżetu UE odzyska 85 proc. swojego wkładu.

Zdaniem Poręby, jeśli Podkarpacie dobrze wykorzysta ten program, to ma szansę na "zaistnienie w szerokiej świadomości społecznej Unii Europejskiej".