- Prezydent podpisał najważniejsze zobowiązanie społeczne. Zobowiązanie, że nie pozwoli, żeby ktokolwiek podniósł rękę na program "Rodzina 500 plus", bądź wydłużył wiek emerytalny, który z jego inicjatywy został przywrócony - powiedziała Rafalska, na konferencji prasowej.

Podkreśliła, że "polskie rodziny od czasu transformacji czekały na zbudowanie podstaw prawdziwej polityki rodzinnej".

- Taki program powstał. Na ten program już dzisiaj zostało wydatkowane ponad 105 mld zł, a 6,5 mln polskich dzieci z tego programu korzysta - wskazała.

Rafalska wymieniła także inne działania, m.in. wprowadzenie programów: "Dobry start", "Mama 4 plus", czy podniesienie minimalnej emerytury.

- Entuzjazm, który towarzyszył wtedy, kiedy po raz pierwszy rodziła się w Polsce prawdziwa solidarnościowa polityka społeczna o charakterze propaństwowym, prorodzinnym i gospodarczym, on jest nam potrzebny do tego, żebyśmy z zapałem wracali do tej normalności - powiedziała.

Jak zaznaczyła, "to jeden z kandydatów na prezydenta, były minister Władysław Kosiniak-Kamysz wydłużał wiek emerytalny".

- To wtedy dokonał się rozbiór otwartych funduszy emerytalnych - podkreśliła Rafalska.

Jak mówiła, "niektórzy z kandydatów snują wizje wsparcia polskich rodzin, a niestety, wtedy, kiedy mieli wpływy, takiej polityki nie prowadzili".

- My wprowadzaliśmy te programy przy wyższym bezrobociu niż ono było w 2020 r., w 2019 r., przy gorszym stanie finansów, bo uznaliśmy, że to są fundamentalne, najważniejsze wyzwania - powiedziała Rafalska.