W ub. roku na terenie woj. mazowieckiego spaliło się 3 tys. ha pól, łąk i nieużytków. Strażacy interweniowali 7,2 tys. razy. W tym roku doszło już do ponad 2 tys. tego rodzaju zdarzeń.

"Polacy przyzwyczaili się do wypalania traw, dlatego staramy się ciągle przypominać o zagrożeniach wynikających z takich działań" - tłumaczył podczas konferencji prasowej w Radomiu z-ca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Krzysztof Frączkowski. Jak zaznaczył gaszenie pożarów traw stanowi aż jedną trzecią wszystkich interwencji strażackich. Koszty akcji oraz straty spowodowane przez wypalanie traw w ub. roku wyniosły 1,5 mln zł.

Wicewojewoda mazowieckie Dariusz Piątek przypomniał, że - wbrew powszechnym opiniom - wypalanie traw, zamiast nawozić, wyjaławia glebę. W pożarach giną także zwierzęta.

Szef radomskiego oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Bogusław Włodarczyk podkreślił, że zakaz wypalania traw jest jedną z zasad z unijnego kodeksu dobrych praktyk rolniczych. Rolnik, który nie przestrzega zakazu, powinien się liczyć z utratą dopłat unijnych. Sprawcom podpaleń grozi także grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenia dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Najwięcej pożarów w ubiegłym roku było w powiatach: wołomińskim (742 pożary), piaseczyńskim (687), m.st. Warszawie (504), radomskim (456), otwockim (373) oraz nowodworskim (370). Dramatyczny wzrost liczby pożarów traw w ubiegłym roku nastąpił w powiatach: przysuskim (239 proc.), mińskim (177 proc.), żyrardowskim (174 proc.) i ostrołęckim (156 proc.).

Mniej pożarów w porównaniu do roku 2013 odnotowano w powiatach: garwolińskim, lipskim, mławskim i zwoleńskim. "Pokazuje to, że działania edukacyjne są potrzebne i przynoszą efekty. Mimo ogólnego wzrostu liczby pożarów traw na Mazowszu, w niektórych powiatach było ich mniej. Edukowanie społeczeństwa jest ważne, choć zmiana postaw może potrwać nawet kilka lat" - dodał Piątek.

Kampania "NIE! dla wypalania traw na Mazowszu" prowadzona jest od 2013 roku w ramach rządowego programu "Razem bezpieczniej". Kampanię koordynuje wojewoda mazowiecki, uczestniczą w niej: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Stołeczna Policji, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Straż Ochrony Kolei.

W woj. mazowieckim w 2014 r. było przeszło 7,2 tys. pożarów łąk i nieużytków. Podczas akcji gaszenia pożarów wykorzystano 35 tys. m sześć. wody, co wystarczyłoby - zdaniem strażaków - do napełnienia 14 olimpijskich basenów. Spłonęło 3 tys. ha łąk, pół i nieużytków - jest obszar porównywalny do powierzchni 42 boisk piłkarskich.