Minister rolnictwa Marek Sawicki zapytany, czy susza wpłynie na zbiory w 2012 r. powiedział, że - w grudniu, gdy rośliny są w stanie spoczynku i wegetacja jest zatrzymana, nie można zastanawiać się nad skutkami suszy na przyszłe zbiory. Dodał, że początek wegetacji roślin odbywał się „w normalnych warunkach,” -  natomiast o suszy będzie można mówić dopiero na wiosnę.

Andrzej Doroszewski podkreśla, że tegoroczna susza może, ale nie musi oznaczać strat w uprawach. - Do zbiorów jest jeszcze kilka miesięcy, nie można teraz prognozować, jakie będą plony, bo nie wiadomo jaka będzie zima i wiosna. Nawet, jeżeli teraz jest źle - a tak jest - to rośliny mogą nadrobić, np. jeżeli będą mniejsze krzewienia, to mogą być cięższe i większe ziarna, więc sytuacja może być dobra - tłumaczył.

Zaznaczył, że Instytut ma dane o jesiennych opadach w Puławach (tu mieści się IUNG), informacje z innych części kraju są dopiero opracowywane.

- Jesień w Puławach była najsuchsza w ciągu 140 lat. Przez wrzesień-październik i listopad spadło w Puławach 28 mm deszczu, a rekord z 1952 r. - to 31 mm - powiedział Doroszewski. Dodał, że podobna sucha jesień w 1959 r. spowodowała zmniejszenie plonów pszenicy o 15 proc.

W opinii prezesa Krajowej Federacji Producentów Zbóż Rafała Mładanowicza, - tegoroczna jesienna susza jest największą od kilkudziesięciu lat i będzie miała przełożenie na przyszłe zbiory. Dużo zbóż w południowo-wschodniej Polsce nie powschodziło - faza rozwojowa roślin jest nie taka, jak powinna być - tłumaczył. Dodał, że sytuację ratuje brak zimy.

Obecnie najgroźniejsze dla upraw byłoby nagłe przyjście mroźnej zimy bez opadów śniegu. Według niego, najbardziej zagrożone są uprawy w Polsce południowo-wschodniej oraz centralnej.

Mładanowicz nie wie jak susza przełoży się na ceny produktów rolnych i żywności, bo na razie jest zbyt dużo niewiadomych. Według niego, dziś można powiedzieć jedynie, że znacznie wzrosną nakłady na hektar upraw zbóż czy rzepaku, bo wiele plantacji trzeba będzie zasiać raz jeszcze.