Uroczystości związane z obchodami 125-lecia ruchu ludowego rozpoczęły się we wtorek w południe od złożenia wieńców pod pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie i wystąpień lidera Stronnictwa Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz szefa RN Jarosława Kalinowskiego. Częścią rocznicowych obchodów jest posiedzenie Rady Naczelnej PSL.

Według wiceszefa RN PSL Marka Sawickiego, oprócz uroczystej części związanej ze 125-leciem ruchu ludowego, rada podczas roboczych obrad omówi aktualną sytuację społeczno-polityczną oraz ustali harmonogram kampanii sprawozdawczo-wyborczej ugrupowania. Zaplanowane są wystąpienia Kosiniaka-Kamysza oraz Kalinowskiego.

Na spotkaniu zostanie też ustalony nowy termin kongresu partii, który początkowo miał się odbyć na jesieni, ale z powodu przerwania spotkań w strukturach w gminach, powiatach i województwach, zostanie przesunięty najpewniej na wczesną wiosnę.

Podczas kongresu będą wybrane władze ugrupowania.

- Wszystkie władze krajowe od Rady Naczelnej na najważniejszym, czyli prezesie stronnictwa skończywszy - dodał wiceprezes PSL Dariusz Klimczak. Na pytanie, czy Kosiniak-Kamysz pozostanie na stanowisku, odpowiedział, że jest tego pewien.

Podczas kongresu mają zostać wprowadzone także zmiany w statucie partii, który miałby zostać uzupełniony o obywatelskie postulaty Pawła Kukiza, z którego ugrupowaniem Kukiz15 PSL współtworzy w Sejmie klub Koalicji Polskiej.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zapowiedział we wtorek w TVP1 poszerzanie projektu Koalicji Polskiej o kolejne środowiska.

- Dzisiejsza Rada Naczelna będzie poświęcona temu, jaki przyjąć program, aby tę koalicje jeszcze bardziej rozbudowywać o kolejne środowiska, bo takie są; chociażby powszechny samorząd gospodarczy, przedsiębiorcy, rzemieślnicy - powiedział.

Jak dodał, "to są ludzie, dzięki którym tak naprawdę weszliśmy do Sejmu w ostatnich wyborach parlamentarnych?. "Mieszkańcy małych, średnich miast, dali nam placet do rządzenia, i będziemy starali się do nich dedykować swój przekaz" - podkreślił.