Jak informują na swojej stronie internetowej organizatorzy tegorocznej edycji "Sztuki w obejściu" w tym roku leitmotivem akcji będzie "uważność w stosunku do tego, co nas otacza".

"Czy rzeczywiście musimy kupować tyle sprzętów, które po krótkim czasie wyrzucamy? Czy każdy zakup musimy pakować w torebkę foliową, do której utylizacji nie mamy odpowiednich warunków? Czy życie w ciągłym pośpiechu i w otoczeniu niezliczonych, pozornie użytecznych rzeczy jest lepsze?" - pytają swoich gości warmińscy twórcy i zapraszają na wystawy: rzemiosła artystycznego, rysunku, ikon, plakatu, fotografii i tkanin.

"W programie znajdą się propozycje poświęcone tematowi śmieci: stworzymy instalację z odpadów, opowiemy o technologii budowania nowoczesnej samowystarczalnej słonecznej ziemianki earthshiplife, pokażemy jak zrobić naturalne kosmetyki w warunkach domowych i poradzimy jak unikać marnowania żywności" - zapraszają organizatorzy "Sztuki w obejściu".

W tym roku imprezy odbędą się m.in. w Teatrze Węgajty, Lawendowym Muzeum Żywym, Warmińskiej Pracowni Ikony, czy Scholi Węgajty.

W warmińskich wsiach organizujących "Sztukę w obejściu" od kilkudziesięciu lat osiedlają się znużeni lub niechęceni wielkomiejskim życiem artyści, ekolodzy i wszyscy ci, których warmińska dzika natura inspiruje do twórczego działania. Miejscowi przez lata nazywali wielkomiejskich przybyszów "aliantami".